Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Vähene punase liha söömine raseduse ajal suurendab lastel sõltuvushäirete riski

steak-2272467_1920Tervislik toitumine raseduse ajal on loote aju ja muu kehalise arengu seisukohalt ülioluline. Uus põnev uuring näitab, et kui ema raseduse ajal liiga vähe liha sööb, on lapsel tulevikus kõrgem risk sõltuvusainete kasutamiseks.

 

Kuidas seda uuriti?

Uuringusse (1) võeti 14 541 naist, kelle oodatav sünnituse aeg jäi vahemikku aprill 1991-detsember 1992. Kõik naised täitsid küsimustiku oma toitumise kohta, neid uuriti transkobalamiin 2 geeni (TCN2 geeni) variandi suhtes ja raua ainevahetuse näitajate osas. TCN2 geen kontrollib transkobalamiini tootmist, mis omakorda transpordib vitamiin B12 verest rakkudesse.

Hiljem, kui nende naiste lapsed olid umbes 15-aastased, käis 5109 neist kliinikus vastuvõtul. Sõltuvusainete kasutamist uuriti elektroonsete küsimustike abil (seda kasutati ilmselt usaldusväärsemate tulemuste saamiseks – silmast silma või paberil täites võib erinevate ainete kasutamise üles tunnistamine raskem tunduda). Noorukid täitsid ka ise toitumise küsimustikke.

 

Mida leiti?

Leiti, et taimetoitlus raseduse ajal oli tugevalt seotud kõikide kolme uuritud sõltuvusaine kasutamisega (alkohol, tubakas ja kanep). Siin ei võetud arvesse niisama proovimist, vaid vaadeldi lähemalt seda 10% noortest, kellel esinesid alkoholi tarvitamisega seotud käitumishäired, kes vähemalt kord nädalas suitsetasid või mõõdukalt kanepit tarbisid.

Eriti tugevalt oli sõltuvusainete risk tõusnud neil lastel, kelle emad ka enne rasestumist vähe lihatooteid olid söönud. Taimetoitlaste lastel oli võrreldes igapäevaselt liha söönud naiste lastega 75% kõrgem tõenäosus, et nad tarvitasid alkoholi, 85% tõenäolisemalt suitsetasid ja kanepi tarvitamise tõenäosus oli lausa 2,5 korda kõrgem.

Kõige tugevamini mõjutas taimetoitlus lastel sõltuvusainete kasutamist nendel emadel, kellel TCN2 geeni mõlemad alleelid olid funktsionaalsed ehk kes olid ühe variandi suhtes homosügootsed. Raua ainevahetuse näitajad või ravi rauapreparaatidega emadel raseduse ajal ei olnud laste sõltuvusainete tarbimisega seotud. Ka seost teiste toitudega või laste enda toitumisega ei leitud.

 

Mida see tähendab?

Ühe lausega: kui ema enne rasedust ja raseduse ajal vähe liha sööb (või üldse ei söö), siis on tulevikus tema lapsel suurem tõenäosus sõltuvusainete tarvitamiseks, kusjuures risk sõltub sellest, milline TCN2 geeni variant emal on.

See pall läheb seega vitamiin B12 väravasse. Juba varem on näidatud, et liha tarbimine mõjutab TCN2 geeni aktiivsust. TCN2 geeni variantide määramine on selline asi, mida teadusuuringu raames võib teha, aga igapäevaelus seda keegi ei kasuta.

Vitamiin B12 saab ainult loomsetest toitudest: liha, maks, kala, muna, piim ja piimatooted. Kuni 62%-l taimetoitlastest esineb raseduse ajal selle vitamiini puudus. (2) Vitamiin B12 funktsioonid organismis on seotud DNA sünteesi, närvisüsteemi funktsioneerimise, punavereliblede ja naha normaalse arenguga. Selle puudus raseduse ajal seostub loote närvisüsteemi arengu häiretega ning laste intellektuaalse, sotsiaalse ja kehalise arengu pidurduse ja suurenenud ärritatavusega. (3, 4, 5)

 

Mida see ei tähenda?

Käesoleva uuringu ülesehitus ei võimalda välja selgitada põhjuslikke seoseid. Teisisõnu: selle põhjal võib küll öelda, et leiti seos vähese liha tarbimise ja sõltuvusainete kasutamise vahel, aga ei saa öelda, et vähene liha tarbimine põhjustab lastel sõltuvushäireid. Selle väitmiseks tuleks korraldada rohkem ja teistsuguse disainiga uuringuid. Käesoleva töö tugevus on aga see, et reaalselt mõõdeti kõiki neid asju rasedatel ja siis oodati 15 aastat, et uuring lõpuni viia. Seda loetake kõvasti usaldusväärsemaks kui niisama 15-aastaste laste emade rasedusaegsetes meditsiinidokumentides tuhnimist.

Praegu võib oletada, et laste hilisemat sõltuvusainete kasutamist võiksid lisaks ema rasedusaegsele vitamin B12 staatusele mõjutada ka näiteks ema tegevusalad, füüsiline aktiivsus, kokkupuude erinevate kemikaalidega ja ema enda sõltuvusainete kasutamine.

See uuring ei tähenda, et taimetoitlastel tulevad kindlasti sõltlased lapsed.

See uuring ei tähenda, et vitamiin B12 puudus põhjustab kindlasti sõltuvushäireid.

 

Mida siit õppida võib?

Taimetoitlusel on küll täiskasvanute tervisele mitmeid soodsaid mõjusid, kuid rasedust planeerivad ja rasedad naised on eriolukorras. Toitaineterikaste loomsete toitude vältimine võib vähendada vitamiin B12, raua, oomega rasvhapete, seleeni ja tsingi saamist, mis on kõik viljakas eas naistele olulised. Toitainete defitsiidid enne rasedust ja selle ajal võivad mõjutada loote närvisüsteemi arengut.

Kui ikka kuidagi ei suudeta taimetoitlust lõpetada, siis võib kasu olla vitamiin B12 toidulisandite tarvitamisest, samuti on mõned hommikusöögihelbed vitamiin B12-ga rikastatud (uurisin spetsiaalselt kogu Selveri krõbinate riiuli läbi: Kellogg’si omad tõesti on). Mitte ükski kapsel või tablett ei suuda ikkagi lõpuni asendada normaalset toitumist – looduses ajapikku tekkinud toitainete ja makromolekulide kompleksid on lihtsalt liiga keerulised, et neid matkida.

 

  1. Hibbeln JR, et al. Meat Consumption During Pregnancy and Substance Misuse Among Adolescent Offspring: Stratification of TCN2 Genetic Variants. Alcohol Clin Exp Res. 2017 Oct 4. doi: 10.1111/acer.13494 link
  2. Pawlak R, et al. How prevalent is vitamin B(12) deficiency among vegetarians? Nutr Rev. 2013 Feb;71(2):110-7. doi: 10.1111/nure.12001 link
  3. Jadhav M, et al. Vitamin B12 deficiency in Indian infants. A clinical syndrome. Lancet. 1962 Nov 3;2(7262):903-7 link
  4. Graham SM, et al. Long-term neurologic consequences of nutritional vitamin B12 deficiency in infants. J Pediatr. 1992 Nov;121(5 Pt 1):710-4 link
  5. del Rio Garcia C, et al. Maternal MTHFR 677C>T genotype and dietary intake of folate and vitamin B(12): their impact on child neurodevelopment. Nutr Neurosci. 2009 Feb;12(1):13-20. doi: 10.1179/147683009X388913 link

Rubriigid:ema kõhus, rasedus, sõltuvusained, taimetoitlus, teismeline

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s