Viimasel ajal on meie töö juurde tekkinud uued Tervise Arengu Instituudi trükised nimega “Suhkrud”. Lugesin läbi ja minu arvates on tegemist asjaliku infomaterjaliga. Väga ülevaatlik ja praktikas kasutatav. Selgitatakse, mis on toitudes loomulikult leiduvad suhkrud ja mis on lisatud suhkrud; kui palju inimesed suhkrut vajavad ja kuidas nende tarbimist vähendada.
Mulle oli huvitav erinevate suhkrute võrdlus: lauasuhkur, toorsuhkur, fariinisuhkur jne. Ma pole mingi eriline köögiguru ja ei teadnud varem, et kuigi pruun võib peale vaadates tervislikum tunduda, on seal inimorganismi seisukohast vitamiine ja mineraale kaduvväikses koguses ja suhkur on ikkagi suhkur.
Põgusalt peatutakse ka minu praegusel lemmik-patukotil, kunstlikel magustajatel. Väga tasakaalukalt:
“Kuigi magusainete kasutusloa andmisele eelnevad arvukad katsed, on paljud neist läbi viidud vaid katseloomadega. Samuti tõlgendatakse katseandmeid eri maades erinevalt. Kuna uuringuandmeid on napilt, tuleks olla magusainete tarbimisega ettevaatlik.”
Mõnusalt praktilised on peatükid, mis õpetavad suhkrusisaldust pakenditelt lugema ja “Tooted, mis võivad üllatada oma suhkrusisaldusega”. Kui magustatud piimatoodetest on juba piisavalt palju juttu olnud, siis minu jaoks näiteks oli üllatav, et spordijoogid ja magustatud veed sisaldavad metsikutes kogustes suhkrut.
“Tegelikult on ühes pooleliitrises pudelis lisatud vitamiinidega vees umbes 25 grammi suhkrut, s.o üle poole soovitusliku päevase lisatud suhkrute maksimaalsest lubatud kogusest.”
Mis ma siin ikka pikalt. Lugege parem ise siit.
- Vähene punase liha söömine raseduse ajal suurendab lastel sõltuvushäirete riski
- Ühele spordialale keskendumine suurendab lastel vigastuste ja läbipõlemise tõenäosust
Rubriigid:Uncategorized