Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Hambatrauma esmaabi

5974305186_0c348eff0e_bViimases “Hambaarsti” ajakirjas nägin põnevat infograafikut hambatraumade esmaabi kohta, panin kohe andmebaasi lehele üles ka. Algoritm pärineb suukool.ee leheküljelt, kus tegelikult on lisaks ka info piimahammaste traumade kohta.

Enne hambatraumasid on seal aga tõhus ports õpetusi erinevas vanuses laste hammaste hooldamise kohta, alates juba üsasisesest perioodist (ema normaalne toitumine ja mõnede ravimite tarvitamine võib arenevaid hambaid mõjutada) kuni koolilaste hambaarstil käimise ja sportides hammaste kaitsmiseni. Kuna nö ravi eriala arstidele hammaste kohta ülikoolis ei õpetata praktiliselt mitte midagi (no esimesel kursusel anatoomia…), siis seda lehekülge oli minulgi põnev lugeda, hambatraumade osa eriti.

Küsimustele hambatraumade ravi praktiliste aspektide kohta vastas suukool.ee lehekülje kaudu hambaarst dr Anastassia Kuldmaa.

 

1. Kui kaua võib ära tulnud hamba tükki alles hoida? Kui kaua võib ära tulnud hammast piimas või füsioloogilises lahuses hoida? Kui kaua põses?

Kui on ära murdunud hamba tükk, siis seda ei pea hoidma füsioloogilises lahuses või piimas. Põhiline on see üles leida ja arstile toimetada, kuna seda võib saada tagasi kleepida (ka mitu päeva pärast traumat).

Kui hammas tuleb koos juurega välja, siis on hoidmise kohtadeks põsk, füsioloogiline lahus või piim. Tegutsemiseks suhteliselt vähe aega. 20 kuni 40 minuti jooksul alveooli asetatud ja lahastatud (naaberhammaste külge, et vähendada koormust) hammas jääb suurema tõenäosusega suhu ehk et hammas saab päästetud. Kui traumast on möödunud rohkem kui tund, siis võimalus, et hammas kinnitub uuesti ja saab päästetud, on väga väike.

 

2. Kas igasugune hambatraumade parandamine (kui hamba tükk on ära tulnud või kui hammas tuli koos juurega välja) on alla 19-aastastele lastele tasuta? (Haigekassa kulul?)

Jah, Eesti Haigekassa partnerite juures on kõik laste hambaraviga seotud protseduurid tasuta k.a. traumade järgne ravi.

 

3. Kas hambatraumadega hambaarsti juurde pöördudes peab eelnevalt veenduma, et hambaarstil oleks Haigekassaga leping?

Kui ravi eest ei ole võimalik tasuda, siis peab tõesti enne uurima ja valima hambaravi ka selle järgi, kas hambaravi on või ei ole haigekassa lepingupartner. Kõige parem variant lapse hambatraumade puhul oleks esimene vaba visiidi aeg hambatraumade ravimise kogemusega hambaarsti juures (vahet pole, kas siis tasuline või tasuta).

Miks? Kui nüüd väga ausalt rääkida, siis lapse hambatrauma puhul (kui hammas või hambad on pahasti murdunud või on juurega välja tulnud), on tähtsam uurida, kas kliinikus on arst, kes oskab trauma puhul adekvaatset ravi pakkuda. Paljud arstid pole traumadega oma praktika jooksul kokku puutunud ja nende teadmised võivad olla puudulikud just praktilise kogemuse puudumise tõttu. Nii võib laps jääda esihambast ilma, kuna täiskasvanu otsib meeleheitlikult tasuta hambaravi võimalust. Lõpuks aga maksab trauma tagajärjede kõrvaldamine lapsevanemale rohkem, kui kiire ja adekvaatne abi tasu eest. Näiteks tulevane kallis juureravi, kui laps on väike ja juuretipud veel formeerumata ja trauma hetkel esmaabi andnud arst pole seda arvestanud või implantaadi asetamine kaotatud hamba kohale.

 

4. Kas ja millises ulatuses on hambatraumade ravi tasustatud täiskasvanutel?

Täiskasvanute hambatramade ravi haigekassa ei kata v.a. juhul, kui satutakse EMO-sse ulatusliku näopiirkonna traumaga. Arvatavasti siis lahastatakse hambad tasuta.

 

Tänu

Tänan dr Anastassia Kuldmaad küsimustele vastamise ja infolehe jagamise eest.

Rubriigid:esimene eluaasta, hammaste tervis, koolieelik, koolilaps, Liikumine, teismeline

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s