Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Kuidas tekib keskkõrvapõletik?

elephant-114543_640Jutud sellest, kuidas keegi käis ilma mütsita ja sai keskkõrvapõletiku, on aegumatud. Mu ema rääkis mulle (võib-olla ei rääkinud ka, aga nii ma seda igatahes lapsepõlvest mäletan), et elevantidel on nii suured kõrvad ja sellepärast peavad nad troopikas elama, sest meie külmade ilmadega saaksid nad kohe keskkõrvapõletiku. Tegelikult ei teki keskkõrvapõletik mitte väljast kõrva kaudu, vaid hoopis seestpoolt nina kaudu.

 

 

 

Misasi on keskkõrv?

Inimkõrva_läbilõige

Keskkõrv, nagu nimi ütleb, on keskmine osa kõrvast. Igapäevaelus oleme harjunud mõtlema nii, et kõrv on kõrvalest. Tegelikult on kõrv pea sees päris mitmeosaline kompleks. Kõigepealt on väliskõrv, mis on kõrvalest koos väliskuulmekäiguga. Väliskuulmekäik on see, kus saab vatitikuga surkida (aga ei tohi). Siis on keskkõrv, mis on nagu väike kajakamber ja kus paiknevad kuulmeluukesed – mõni võib-olla on bioloogias õppinud: vasar, alasi, jalus. Inimkeha väikseimad luud, kui äkki mälumängus vaja läheb. Ja siis on sisekõrv, kus paikneb kuulmiselund ja tasakaaluelund. Teisisõnu: tigu ja poolringkanalid.

 

Keskkõrva anatoomia

Keskkõrv on väike kambrikene (mahuga 1 ml, just vikipeediast lugesin), mida välismaailmast isoleerib väike läbipaistev kuulmekile ehk trummikile. Kuulmekile ongi nagu trummi peal nahk, elastne ja hakkab helilaine peale võnkuma. Normaalselt on see läbipaistev ja kui lambiga kõrva vaadata, siis saab läbi kuulmekile keskkõrvaruumi piiluda.Normal_Tympanic_Membrane_Chorda_Tympani_Nerve_Visible

 

Pildil on kujutatud normaalne kuulmekile sellisena, nagu ta otoskoobiga kõrva vaadates paistab: veidi hallikas, peegeldab valgust, paistab osaliselt läbi, nii et keskkõrvaruumis paiknevad kuulmeluukesed on näha. 

 

 

 

 

Keskkõrval on normaalses olukorras ainult üks ühendus välismaailmaga – väike kanalikene nimega kuulmetõri, mis ühest otsast avaneb keskkõrva ja teine ots jõuab ninaneelu. Normaalses olekus on kuulmetõri kokku vajunud ja läheb regulaarselt lahti neelamise või haigutamise ajal. Sedasi loomuliku ventilatsiooni abil püsib rõhk keskkõrvaruumis kogu aeg samasugune kui õhurõhk väliskeskkonnas.

Kuulmetõri on ka põhimängija lennureisidel. See on põhjus, miks õhkutõusmise ja maandumise ajal soovitatakse nätsu närida või lutsukomme lutsutada või väikeste lonksudega vett juua või imik rinnale panna – sage neelamine aitab sagedamini rõhkusid ühtlustada, et kiirete õhurõhu muutustega kõrvad ei läheks lukku või ei hakkaks valutama.

 

Kuidas siis ikkagi tekib keskkõrvapõletik?

Ilmselt suur osa lugejatest juba taipab. Nohu korral läheb tursesse nii nina limaskest kui ka kuulmetõrve limaskest. Normaalset keskkõrva ventilatsiooni ei toimu, keskkõrv jääb umbseks, koos sinna sattunud limaga on see haigustekitajatele soodne keskkond paljunemiseks. Rõhu muutus tekitab valu, põletikulised limaskestad on punetavad ja turselised, nuuskamisel satub keskkõrvaruumi tatt ja limarakud toodavad sinna veel lima juurde. Mikroobidel on pidu! Lapsel kõrv valutab ja on lukus ja plõksub ja ei kuule hästi ja muudkui küsib “ah?” ja “ah?” ja nutab.

Otitis_media_grippe

 

Pildil on kujutatud gripi korral põletikku läinud kuulmekile, mis on punetav ja turseline ja ei paista läbi. Kuigi pildil paistab ka tagasipeegelduv valgus, ei ole valgusrefleks õiges kohas. 

 

 

 

 

Praktilised küsimused, mida iga lugeja praeguseks peaks oskama juba vastata

Kas keskkõrvapõletik tekib sellest, et tuul puhub kõrva?

Ei teki, keskkõrvapõletik tekib nina kaudu ja paraneb nina kaudu.

 

Kas keskkõrvapõletiku korral on abi, kui vatitropp kõrva toppida?

Ei ole kasu, keskkõrvapõletik tekib nina kaudu ja paraneb nina kaudu.

 

Aga kui vatitropp on viina/ravimtaimetinktuuri/minu lemmikravimiga immutatud?

Tõenäoliselt ei ole kasu, ravimid läbi kuulmekile keskkõrvaruumi ei liigu, pigem võib immutatud vatituts lõpuks väliskuulmekäigu nahka ärritada.

 

Kas keskkõrvapõletiku korral võib vett kõrva minna?

Jah, eeldusel, et kuulmekile on terve, ei ole mingit põhjust, miks vesi väliskuulmekäiku sattuda ei tohiks.

 

Kas keskkõrvapõletikuga last tohib pesta? 

Jah, ei ole mingit põhjust, miks must laps peaks rutem paranema kui puhas laps.

 

Rubriigid:kõik vanused, kõrva-nina-kurguhaigused

4 vastust

  1. /—/ Kas keskkõrvapõletiku korral on abi, kui vatitropp kõrva toppida?
    Ei ole kasu, keskkõrvapõletik tekib nina kaudu ja paraneb kõrva kaudu. /—/

    Kas vastus ei peaks olema “… ja paraneb nina kaudu”?

    Meeldib

  2. Kas te palun kirjutaksite ka, kuidas ennetada viiruslikku kopsupõletikku. Ühe tuttava laps on sellega just haiglas tilgutite all.

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s