Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Pikaajalise rinnaga toitmise positiivsed mõjud kestavad imikueast hulga pikemalt

breastfeeding-2428378_640Naised, kes oma lapsi kauem rinnaga toidavad, on lapsele tundlikumalt häälestatud kaua pärast imikuea lõppemist, näitab kümneaastane uuring. Ema tundlikkust lapse suhtes seletatakse kui ema võimet reageerida lapsele, ema emotsionaalset tooni, käitumise paindlikkust ning võimet lapse käitumisest märguandeid välja lugeda.

1991. aastal värvati uuringusse 1272 perekonda, kellel olid ühe kuu vanused imikud. Uuringugrupp oli mitmepalgeline, sinna kuulus hulk etnilistesse vähemustesse kuuluvaid ja madalama haridustasemega emasid. Keskmiselt imetasid emad oma lapsi 17 nädalat. Vähem kui 1% emadest andis rinda 24 kuud ja 29% ei imetanud oma lapsi üldse.

Uurijad intervjueerisid perekondasid ja tegid neist videosalvestisi perioodiliselt kuni laste 11 aasta vanusteks saamiseni. Videosse võeti vanemate suhtlus lastega nii vaba mängimise kui ka etteantud eakohaste ülesannete lahendamise ajal. Näiteks kuue kuu vanuses mängiti mänguasjadega, nelja-aastaselt lahendasid lapsed koos vanematega labürinte ja viiendas klassis ehitati koos hambatikkudest torni. Uurijad hindasid laste ja vanemate koostöö kvaliteeti, ema toetuse, lapse autonoomia austamise ja vaenulikkuse tasemeid.

Leiti, et kauem imetanud emad olid oma laste suhtes tundlikumalt häälestatud nii imiku- ja väikelapseeas kui ka 11-aastasena. Erinevused lühemalt võiüldse mitte imetanud emadega olid küll väga väikesed. Rinnaga toitmise mõju jäi oluliseks ka siis, kui analüüsides võeti arvesse andmeid emade neurootilisuse, kasvatamisstiili, rahvuse, haridustaseme ja romantilise partneri olemasolu suhtes. Rinnaga toitmise kestus ennustas ka turvalise kiindumussuhte olemaolu 24 kuu vanuses.

Uurijad tõlgendavad seda nii, et suurem lähedus rinnaga toitmise ajal aitab luua tugevama sideme ema ja lapse vahele. Teadlased rõhutavad ka, et kindlasti ei ole töö eesmärk pisendada rinnaga mitte toitvate emade tähtsust või nende sidet oma lastega, kuivõrd rinnaga toitmine on vaid üks viis läheduse tekitamiseks paljude hulgas.

Rinnaga toitmise kestus ei mõjutanud seda, kui tundlikud olid isad laste suhtes.

Weaver JM, et al. Breastfeeding Duration Predicts Greater Maternal Sensitivity Over the Next Decade. Dev Psychol. 2017 Oct 30. doi: 10.1037/dev0000425. link

Rubriigid:esimene eluaasta, rinnaga toitmine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s