Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Tumedad rõngad silmade ümber

boy-509907_640Mul on hästi elavalt mällu jäänud Fellini filmist “Amarcord” teismeliste poiste pihilkäimise lugu. Tüdinud preester teatab seal ühele noortest, et kuna tollel on silmade all nii tumedat rõngad, siis ta kindlasti katsub ennast ja peab nüüd pattu kahetsema. Eneserahuldamine kindlasti silmaaluseid mustaks ei tee. Miks aga mõnikord lastel silmade ümbrus muu nahaga võrreldes tumedam või sinakam on?

Vaieldamatult kõige sagedamini kohtan ma oma praktikas silmaümbruste värvuse muutust ägeda ülemiste hingamisteede viirusega lastel. Haiguslugusid dokumenteerides kasutatakse selle kohta väljendit “silmaümbrused on haloneeritud” ehk silmade ümber on halo. Oletatav mehhanism seal taga on, et turses nina põhjustab vere äravoolu halvenemist nina ja silmaümbruse veenidest. Tumedam venoosne veri koos laienenud veresoontevõrgustikuga tekitab õhukesest silmaümbruse nahast läbi kumenduva tumeduse. Või midagi sarnast. Sinetus silmaümbrustest kaob harilikult koos lapse tervenemisega.

Sama mehhanism tekitab silmaümbrusse rõngaid ka allergilise nohu korral. Ingliskeelses kirjanduses kasutataksegi üldiselt väljendit “allergic shiners” – shiner on teadupärast sinikas silma all. Ühes uuringus leiti, et allergilise nohuga lastel on silmaümbruse rõngad suuremad ja tumedamad kui tervete laste omad. Hea oleks, kui nad oleks võrdlusgrupiks võtnud ka ägedate haigestumistega lapsed, aga seda nad ei teinud. (1)

Teine oletuslik mehhanism silmaümbruse naha värvuse muutuseks on veel – pigmentatsioon. Väikelaste puhul see praktiliselt arvesse ei tule, aga suuremate või teismeliste puhul pikaajalise atoopilise nahapõletiku tagajärjel? Ei saa välistada.

Ühes huvitavas 2014.a. uuringus leiti, et umbes pooltel toiduallergiatega lastel on tumedad rõngad silmade all, seda nii atoopiaga lastel kui ilma. (2) Mina oma praktika jooksul ei ole neid kahte küll seni seostada osanud, peab vist silmad lahti hoidma. Selge on küll see, et kui ühtegi muud viidet toiduallergiale ei ole, siis ainult tumedad rõngad silmade ümber pole mingi allergiatestide tegemise põhjus.

Räägitakse ka, et magamata olek või lihtsalt suur väsimus võib mustad ringid silme ümber tekitada. Lastel pole seda uuritud ja ma ei näe ka, et ükski eetikakomitee sellisele uuringule kunagi loa annaks. Hüpoteetiline avaldus eetikakomiteele: “Tahaks erinevas vanuses lastel uneaega piirata, et näha, kas ja kui palju neil silmaümbrused tumedamaks muutuvad.” Eetikakomitee: “Ei.”

Tumedaid rõngaid silmade ümber esineb ka täiesti tervetel normaalsetel lastel. Kergem on seda märgata heleda jumega sellise piimja nahaga lastel. Mõnikord on ka aneemiat põdevatel lastel seda kergem märgata, sest nemad on oma haiguse tõttu ka kahvatumad. Aneemiat kahtlustada tuleks aga lastel, kes on kahvatud, mitte kellel on rõngad silme all.

 

TL;DR

Tumedad rõngad silmade all on lastel sage nähtus. Kõige rohkem esineb seda nohuga lastel, aga võib olla ka täiesti tervetel või allergikutel ja võib-olla magamatusest. Mitte midagi ohtlikku need endast ei kujuta.

 

Viited

  1. Chen CH, et al. Quantitative assessment of allergic shiners in children with allergic rhinitis. J Allergy Clin Immunol. 2009 Mar;123(3):665-71, 671.e1-6. doi: 10.1016/j.jaci.2008.12.1108. link
  2. Domínguez-Ortega G, et al. Extraintestinal manifestations in children with gastrointestinal food allergy. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2014 Aug;59(2):210-4. doi: 10.1097/MPG.0000000000000391. link

 

Rubriigid:esimene eluaasta, hingamisteed, kõik vanused, koolieelik, koolilaps, teismeline

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s