Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Laste käelisus on nähtav juba enne sündi

2017-12-18Uus meetod aitab ennustada lapse parema- või vasakukäelisust juba emaüsas. See on järjekordne lisandus viimasel ajal järjest ilmunud tõenditele käelisuse väga varase arengu kohta – näiteks on leitud, et domineeriva käe pöialt panevad looted sagedamini suhu.

 

Ühe käe eelistamine kujuneb ilmselt geneetiliste ja muude kaasasündinud tegurite koosmõjus, aga kuidas see päris täpselt tekib, ei ole veel päris selge.Uus vahend ei ole aga puhtalt uudishimu rahuldamiseks mõeldud, vaid seda saaks võib-olla tulevikus kasutada ka erinevate närvisüsteemi häirete varaseks avastamiseks.

 

Uuring

Uus meetod kasutab neljadimensioonilist ultraheli, et loote käte liikumist saaks reaalajas jälgida. 4D ultraheli kasutab tegelikult 3D ultraheliaparaati ja neljas dimensioon on aeg, seega saab jälgida loote liigutusi nagu video pealt. Käte jälgimisel eristatakse täpsemaid liigutusi – näiteks käe toomine silmade juurde – ja vähem täpsust nõudvaid liigutusi, näiteks kui sõrmed puutuvad vastu emakaseina.

Teadlased jälgisid 29 rasedat naist ühe terve lootega. Ultraheli tehti 14., 18. ja 22. rasedusnädalal, iga kord salvestati loote tegutsemist 20 minuti vältel. Uuriti, kuidas kõhubeebid erinevaid liigutusi kummagi käega teevad.

Leiti, et 18. rasedusnädalaks oli juba üsna selgelt kujunenud ühe käe eelistamine. Domineeriv käsi jõudis “sihtmärgini” kiiremini – just täpsemate liigutuste tegemisel jõudis käsi silmadeni rutem.

Uurijad märkisid oletusliku käelisuse üles ja jälgisid lapsi kuni üheksa-aastaseks saamiseni. Nagu ka tavaliselt elus, oli uuritavatest lastest 89% parema- ja 14% vasakukäelised (25 parema- ja 4 vasakukäelist last).

Olenevalt sellest, milliseid tunnuseid käelisuse hindamiseks täpselt kasutati, oli meetodi võime käelisust õigesti hinnata 89-100%.

Vasakukäelisust on seostatud mitmete erinevate närvisüsteemi häiretega nagu autism, skisofreenia või depressiivsed sümptomid. Võimalik, et käeliigutuste täpsem kirjeldamine aitaks tulevikus ka niisuguseid probleeme varakult ära tunda.

Enne seda, kui “vasakukäelisuse test” igapäevaselt kasutusele jõuaks, teevad teadlased veel korduvaid uuringuid suuremal hulgal beebidel.

 

Viide

Parma V, et al. The origin of human handedness and its role in pre-birth motor control. Sci Rep. 2017 Dec 1;7(1):16804. doi: 10.1038/s41598-017-16827-ylink

Rubriigid:ema kõhus, Normaalne areng

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s