Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Lihtne uuring tikkide kohta lastel

boys-286158_1280Kõiki elektroonikaseadmeid hoiab käigus maagiline sinine suits. Kui see suits välja pääseb, siis seade lakkab töötamast. Täpselt see juhtus minu arvutiga ja jõuluteemaline postitus jäi mõneks ajaks sinna lõksu. Vabandan hilinemise pärast.

 

 

Pühadeteemaline uuring näitab, et kõrgetasemelise poistekoori lauljate hulgas on motoorsete tikkide esinemine väga sage. Tikid on tahtmatud, enamasti korduva iseloomuga liigutused või häälitsused, mis võivad esineda iseseisvana või mõne haiguse sümptomite kompleksis (näiteks filmides üleekspluateeritud Tourette’i sündroom). Kuigi tikid võivad esineda ükskõik mis vanuses, on see kõige sagedasem lapseeas – umbes iga neljas laps “tikib” mingil perioodil, poisid sagedamini kui tüdrukud. Teadlikult kontrollides on võimalik tikk maha suruda, aga see tekitab järjest kasvava ebamugavustunde, mida tikkiv liigutus leevendab. Harilikult kasvatakse sellest välja.

 

Suuümbruse tikid ja silmade pilgutamine:

 

Uuring

Lübecki teadlased tegid muheda uuringu. Käisid kuulamas, kuidas kuulus poistekoor (arusaadavatel põhjustel nad koori nime ei täpsusta) esitab Bachi jõuluoratooriumi ja lugesid kokku, kui paljudel poistel esinesid kontserdi ajal tikid. 40 eelpuberteedis lauljast 14-l (35%) esines ilmselgeid tikke. Kõige enam olid esindatud suuümbruse tikid. Töö autorid tunnistavad ise ka, et uuringu disain on ebaharilik ja sellel on “nõrku kohti”. Samas on see piisav, et algatada arutelu.

Tikkide tekkimise põhjus ei ole teada, kuid stress ja unepuudus näivad rolli mängivat nii liigutuste esinemise sageduses kui ka raskuses. Uuringu teinud teadlased spekuleerivad, et need lisaliigutused võivad olla seotud motoorsete oskuste õppimisega. Alternatiivsete seletustena tuleksid kõne alla ka lauljate isiksusest tulenevad omapärad, mis lapsi tikkide suhtes vastuvõtlikumaks muudavad või et korduvate suuliigutuste tegemine laulmisel kuidagi provotseerib tikkide teket. Teadlased argumenteerivad ka, et kuna tikid on nii sagedased, võivad need olla motoorse süsteemi iseärasus areneva aju puhul, mitte mingi haigus või häire. Eriti seoses motoorsete oskuste omandamisega võivad tikid olla hoopis normi variant.

Kuna näopiirkonna tikid või häälitsustena väljenduvad tikid on väga silmatorkavad ja mõnikord häirivad, võivad need kaasa tuua ebameeldivused koolis või sotsiaalses elus. Oma tööga loodavad teadlased tikkidega kaasnevat stigma vähendada.

Tunc S, Münchau A. Boys in a famous choir: Singing and ticcing. Ann Neurol 2017;82:1029–1031. [Abstrakt] doi: 10.1002/ana.25112

Rubriigid:koolieelik, koolilaps, närvisüsteem ja psühhiaatria, Normaalne areng, teismeline

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s