Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Perega koos söömisel on laste tervisele palju häid mõjusid

Family_eating_lunch_(1) (1)Head uut aastat! Loodetavasti said kõik kogu perega koos süüa – ja oleks tore, kui perekonnaga ümber laua istumine ei oleks ainult pühadeajaga piiritletud. Varasemad teadusuuringud on näidanud, et perega üheskoos söömine avaldab laste tervisele head mõju. Siiamaani on aga olnud ebaselge, kas ühised toidukorrad on ise kasulikud või lihtsalt tervislikumate eluviisidega peredel on rohkem kombeks koos süüa. Nüüd avaldati uuring, millest selgub, et ühiste toidukordade mõju ulatub kaugemale pelgalt söömisest ja kaitsev toime laste tervisele on üllatavalt laiapõhjaline.

 

Uuring

Kanadas jälgiti suure laste arengu uuringu raames aastatel 1997-1998 sündinud lapsi (kokku 1492 last) alates viie kuu vanusest. Kui lapsed olid kuueaastased, vastasid vanemad küsimustele selle kohta, kas perekonnal oli ühised söögikordi, kui sageli ja milline oli nende puhul üldine õhustik. Kui lapsed olid saanud kümnesteks, vastasid nende vanemad, aga ka õpetajad ja lapsed ise küsimustele laste elustiili, õppeedukuse ja psühhosotsiaalse heaolu kohta.

Leiti, et kui laste kuue aasta vanuses sõid pered üheskoos ja toidukordade ajal oli parem õhkkond, olid lapsed kümnestena paremas füüsilises vormis, nad tarbisid vähem karastusjooke, nende sotsiaalsed oskused olid paremad. Samuti kirjeldasid lapsed ise enda puhul vähem füüsilist agressiivsust ja tõrksat või reegleid eiravat käitumist.

Kuna laste kohta oli andmeid kogutud varasest east saati, oli teada palju taustategureid, mis võiksid tulemusi mõjutada: näiteks laste iseärasused (sugu, temperament, vaimne võimekus, kehamassiindeks kuue aasta vanuselt) ja perekondadega seotud tunnused (perekonna koosseis ja funktsioneerimine, ema haridustase, depressioon ja kehamassiindeks). Kui neid erinevaid võimalikke mõjutajaid võeti statistiliste analüüside käigus arvesse, jäi ühiste toidukordade kaitsev mõju siiski püsima. Seega, järeldavad uuringu teinud teadlased, on ühised toidukorrad iseenesest soodsa mõjuga laste tervisele, mitte ei peegelda ainult seda, et perekonnal on üldiselt tervislikumad eluviisid.

 

Miks koos söömine nii kasulik on?

Miks ühised söögikorrad laste tervisele nii laiapõhjalist positiivset mõju avaldavad, ei ole päris selge. Tänapäeval loetakse söömist sotsiaalseks tegevuseks – see pole lihtne toidu manustamine, vaid seda ümbritseb keeruline kontekst: näiteks toitude valik, laua katmine, söögilaua etikett ja ühised jututeemad. See kõik mängib rolli kultuurilise identiteedi loomises, omavaheliste suhete ja kokkukuuluvustunde tugevdamises ja laste puhul kindlasti ka õppimises.

Vanematega koos söömine loob lastele võimaluse tuttavas ja emotsionaalselt turvalises keskkonnas suhelda ja igapäevaste olukordade üle arutleda. Positiivsed kogemused söögilauas aitavad tõenäoliselt omandada paremaid suhtlemisoskusi, mida saab hiljem kasutada ka väljaspool perekonda.

Töö autorid peavad perekondade ühiseid söömaaegu lausa nii tähtsateks, et soovitavad uuringu tulemusi valjuhäälselt reklaamida laste arengu soodustamisele suunatud avalikes kampaaniates. Perekondlikud söögikorrad on väga lihtsalt saavutatav tegur, mis avaldab laste kehalisele ja vaimsele tervisele märkimisväärset positiivset mõju.

Harbec MJ, et al. Associations Between Early Family Meal Environment Quality and Later Well-Being in School-Age Children. J Dev Behav Pediatr. 2017 Dec 5. [Abstrakt] doi: 10.1097/DBP.0000000000000520link

Foto: Bill Branson

Rubriigid:koolilaps, toitumine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s