Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Kõhuviirus: lahjendatud õunamahl ei ole halvem kui rehüdreerimislahus

2018-01-05 lahjendatud õunamahlJaanuar on käes ja kõhuviirused kohal nagu viis kopikat. Kergekujulise “kõhugripi” koduse ravi rusikareeglid on säästev režiim, hoolas kätepesu ja vedelikupuuduse vältimine/vedelikukadude asendamine. Veepuuduse ennetamiseks ja raviks võib kasutada vett, mineraalvett või teed, soovitatakse ka apteegis müüdavaid rehüdreerimislahuseid. Rehüdreerimislahustes on erinevad mineraalid optimaalsetes vahekordades, kuid sellegipoolest pole nende kasutamise eeliste kohta kuigi head tõendust. Lisaks võib rehüdreerimislahus teiste variantidega võrreldes olla suhteliselt kallis ja maitseomadused võivad lahuse kasutamist piirata. 2016. aastal uuritigi, kumb siis on parem, kas kodune jook või spetsiaalne mineraalidega lahus.

 

Kuidas uuring tehti?

Ühte Kanada lastehaigla EMOsse pöördunud kõhuviirusega ja minimaalselt vedelikupuuduses lapsed vanuses 6-60 kuud jagati juhuslikkuse printsiibil tarvitama kas (a) lahjendatud õunamahla (mahl veega pooleks) või nende endi eelistatud jooki (323 last) või (b) õunamaitselist mineraalaineid säilitavat rehüdreerimislahust (324 last). Pärast EMOst koju saatmist võisid õunamahla/eelistatud joogi grupi lapsed saada vedelikke nii, nagu neile meeldis (näiteks mõnd muud mahla, piima või spordijooke); rehüdreerimislahuse grupi lapsed jätkasid vedelikukadude asendamist mineraalide lahusega. Lapsevanematele helistas iga päev meditsiiniõde, kuni lapsed olid sümptomitevabad püsinud 24 tunni vältel.

Lahjendatud õunamahla/eelistatud jooki saanud lastel esines ravi ebaõnnestumist harvem kui rehüdreerimislahust saanud lastel (17% vs 25%) ja nad vajasid vähem vedelikuasendusravi tilgutitega (2,5% vs 9%). Haiglaravi vajaduse, oksendamise ja kõhulahtisuse sageduse osas ei esinenud gruppide vahel olulist erinevust.

 

Mida see uuring tähendab

Kerge kuluga kõhuviiruse korral võib vedelikukadude asendamiseks lastel julgelt kasutada sellist jooki, mida lapsed ise valivad. Lahjendatud õunamahla või muude jookide kasutamine ei ole minimaalselt vedelikupuuduses laste ravis halvem kui spetsiaalselt selleks välja töötatud lahused. Üllatuslikult oli uuringus lubatud ka piima joomine, mida sageli soovitatakse kõhuviiruse ajal vältida. Soolestiku limaskesta äge põletik võib kaasa tuua lühiajalise laktoosi talumatuse. Samuti ei keelatud lastele spordijooke, mida ka mõnikord kõhugripi puhul vältida soovitatakse.

 

Mida see uuring ei tähenda

Käesolevas uuringus olid heas üldseisundis ja ainult väheste vedelikupuuduse tunnustega lapsed. Saadud tulemusi ei saa üldistada raskelt dehüdreerunud lastele (keel ja limaskestad kuivad, silmad lohku vajunud, ei piss, nuttes ei tule pisaraid). Uuring ei tähenda ka, et rehüdreerimislahuseid peaks vältima – osad perekonnad on väga lahuste kasutamise usku ja kui see neile sobib, siis on ka see väga okei valik.

 

Kodus valmistatava rehüdreerimislahuse retsept

Kuna ülalpool just selgus, et rahuldavas seisundis lapsed võivad kõhuviiruse korral juua seda, mis neile parasjagu meeldib, siis alljärgnev on pigem niisama põnev nipsasjake. Neljandal kursusel infektsioonhaigusi õppides jagati meile seda retsepti – olevat päästnud kõhuviiruse tagajärjel tekkinud vedelikupuudusse ja mineraalide tasakaalu häiretesse suremast tuhandeid lapsi Aafrikas. Ei julge väga kommenteerida seda väidet, aga retsept on järgmine:

 

4 spl suhkrut

¾ tl soola

½ tl soodat

1 klaas mahla

keedetud vett kuni 1 liitrini

 

Loe ka:

Probiootikumidest polegi kõhuviiruse korral kasu? link

Rotaviiruse vaktsiin vähendab kõhuviirusesse haigestumist. link

Viide

Freedman SB, et al. Effect of dilute apple juice and preferred fluids vs electrolyte maintenance solution on treatment failure among children with mild gastroenteritis: A randomized clinical trial. JAMA. 2016 Apr 30. doi: 10.1001/jama.2016.5352link

Rubriigid:esimene eluaasta, koolieelik, koolilaps, seedetrakt

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s