Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Titaanide heitlus: paratsetamool vs ibuprofeen

diet-pills-1328802_1280

Juba päris mitu aastat on lastel valu ja palaviku alandamiseks käsimüügist võimalik saada nii paratsetamooli kui ibuprofeeni. Tavaliselt käib see vastuvõtul umbes nii, et „Kas kodus paratsetamooli või ibuprofeeni on?“ või et „Kui lapsel tõuseb kõrge palavik, siis võib paratsetamooli või ibuprofeeni anda“ või midagi sarnast. Igapäevases praktikas olulist erinevust nende vahel ei taju, aga mida teadus ütleb? On neil tegelikult mingit vahet?

Toime spekter: palavik+valu vs palavik+põletik+valu

Paratsetamool on tõhus palaviku langetaja ja efektiivne nõrga kuni mõõduka valu korral. Ibuprofeen on tõus palaviku langetaja ja efektiivne nõrga kuni mõõduka valu korral, aga lisaks on sellel ka hea põletikuvastane mõju. Kahjuks ei tähenda see põletikuvastane mõju, et viirushaigused kuidagi lühemat aega kestaksid, kuigi tunduks võib-olla loogiline. Põletikuvastasest efektist on kasu pigem siis, kui on mingid liigesevalud, traumad või ülekoormusvigastused.

Palaviku langetamine

156 lapsel kasutati kas ibuprofeeni, paratsetamooli või mõlemat. Ibuprofeeni ja paratsetamooli kombinatsioon langetas palavikku keskmiselt 23 minuti võrra kiiremini kui paratsetamool, aga mitte kiiremini kui ibuprofeen üksinda. Esimese ööpäeva jooksul oli kahe ravimi kombinatsioon efektiivsem kui kumbki ravim üksinda. (1)

35 uuringu kokkuvõte aastast 2008 leidis, et vähemalt lastel on ibuprofeen palaviku langetamiseks tõhusam kui paratsetamool, täiskasvanute kohta oli järelduste tegemiseks liiga vähe andmeid. (2)

Võib-olla mängib rolli ka see, mis ajal parasjagu palaviku langetamise tõhusust mõõdetakse, sest kui seni kirjeldatud töödes hakati palaviku alandamist võrdlema 1, 3 või 4 tunni möödumisel esimesest ravimi annusest, siis Prantsusmaal esmatasandil (s.o. perearstikeskustes) korraldatud uuringus mõõdeti laste kehatemperatuuri 8. tunnil ja siis enam paratsetamooli ja ibuprofeeni vahel erinevust ei leitud. (3)

Nendes uuringutes, kus paratsetamooli on kasutatud normaalsetes annustes (15 mg iga lapse kehakaalu kg kohta, nt 10 kg kaaluval lapsel 150 mg paratsetamooli), näivad erinevused kahe ravimi vahel väiksemad olevat kui vanemates uuringutes, kus paratsetamooli kasutati liialt väikestes annustes.

Valu

Ägedate lihas- ja skeletivalude korral osutus ibuprofeen paremaks valuvaigistiks kui paratsetamool või kodeiin (veel üks erinev valuvaigisti, Eestis käsimüügis saadaval kombinatsioonis paratsetamooliga). (4) Ka käeluumurdude korral osutus ibuprofeen tõhusamaks valuvaigistiks kui paratsetamool üksi või paratsetamool koos kodeiiniga. (5)

Menstruatsioonivalude leevendamiseks tundub ibuprofeen olevat tõhusam kui paratsetamool, kuigi neid kahte võrdlevaid uuringuid on vähe. (6)

54 uuringu kokkuvõte aastast 2008 leidis, et valu leevendamiseks on ibuprofeen nii lastel kui täiskasvanutel tõhusam kui paratsetamool, kusjuures kõrvaltoimete esinemissagedus oli kahel ravimil ühesugune. (2)

Kõrvaltoimed

Normaalsete dooside kasutamisel on paratsetamool ülihästi talutav ja kõrvaltoimeid ma isegi ei mäleta, et kellelgi kunagi tekkinud oleks. Paratsetamooli ainevahetus käib enamjaolt läbi maksa. Selle üleannustamine võib põhjustada isegi eluohtliku maksakahjustuse. Õnneks on paratsetamooli vastumürk väga lihtne – atsetüültsüsteiin ehk tavaline käsimüügi ACC; mürgistuste korral kasutatakse seda küll veeni kaudu. Paratsetamool on mao suhtes neutraalne.

Ibuprofeeni ainevahetus käib suuremas jaos neerude kaudu. Ibuprofeeni üleannustamine võib kaasa tuua ägeda neerupuudulikkuse, aga seda pole nii lihtne saavutada kui maksakoomat paratsetamooliga. Ibuprofeenile vastumürki pole. Lisaks suurendab ibuprofeen veritsuste riski. Ravim võib ka magu ärritada – ja see ei sõltu ravimvormist; isegi kui oleks ibuprofeeni küünlad olemas, magu ärritav toime jõuab läbi vereringe ikka maoni. Mao ärritus ja veritsust soodustav mõju toob eakatel kroonilistel ibukasööjatel aeg-ajalt kaasa korralikke maoverejookse. Lastel normaalsete annuste kasutamisega ma ei tea, et niisugust asja juhtunud oleks.

Ravimivormid

Paratsetamool on lisaks tablettidele saadaval suukaudse lahusena ja küünaldena. Küünlad on hea variant oksendavatele palavikus lastele või näiteks tugeva kurguvalu tõttu neelamisraskustega lastele.

Ibuprofeen on lastesõbralikest ravimivormidest saadaval siirupina. Registreeritud on veel põnevaid variante, aga näib, et apteekides neid liikumas pole.

Kokkuvõte

Nagu näha, siis on kummalgi ravimil oma eelised ja puudused. Nii valuvaigistina kui palaviku alandajana on ibuprofeen nõks tõhusam kui paratsetamool, aga paratsetamooli normaalsete annuste kasutamisel on vahed väiksemad. Ohutuse mõttes on paratsetamool üsna selge võitja, välja arvatud kui üleannustamiseks läheb, siis jällegi ibuprofeeniga nii suurt kahju teha ei saa. Igapäevatöös, nagu algul ka viidatud, nende kahe vahel olulist erinevust aru ei saa.

Praktiline nõuanne

Praegusel gripiperioodil on nii lastel kui täiskasvanutel mitu päeva kestvaid kõrgeid palavikke, mis kohati väga viletsalt alla lähevad. Omaette küsimus on muidugi, et millist palavikku üldse alandada – kõrgemal temperatuuril on ju kaitsev mõju ka olemas. Üle 38,5* palavik tuleks kindlasti alla võtta. Madalamate temperatuuride korral peaks arvestama ka lapse üldseisundit – mõnikord võtab väike palavik lapse nii virilaks ära, et parem on sekkuda, sama laps võib kuskil 38,5* juures päris kenasti aktiivne olla ja rõõmsalt mängida ja siis võib rahulikult jälgida, kui endal närv vastu peab.

Kuna pikalt kestev kõrge kehatemperatuur on ikkagi koormav, tasub kõrget ja last virilaks muutvat palavikku langetada. Kui ibuprofeenist või paratsetamoolist üksi jääb väheks, siis võib neid kahte omavahel kombineerida – palavikku alandav mõju on kiirem ja tugevam (7, 8, 9), samas on kõrvaltoimete profiil jaotatud sedasi, et ei koorma ühte või teist organit liigselt (nagu ühe ravimi üleannustamise puhul juhtuks). Lisaks muidugi laste füüsiline jahutamine, õhukesed riided, magamise ajaks ainult lina peale, jahedad mähised otsmikule ja kogu see komplekt. Mõnikord lihtsalt ongi raske palavikku alla saada ja siis läheb kõik kahurivägi tööle.

Kuigi praegu on grippi palju ja igasuguseid muid kõrge palavikuga viiruseid ka, siis manitsen ikkagi, et kui palavik püsib juba üle kolme päeva kõrgena, tasuks käia last perearstile näitamas, mitte jääda kauemaks koju paratsetamooli ja ibuprofeeniga askeldama.

Loe ka:

Kui palju anda lapsele ibuprofeeni? link

Kui palju anda lapsele paratsetamooli? link ja täpsem tabel link

Hingamisteede ägedad infektsioonid lastel ja nende kodused ravivõtted. link

Millal jätta laps lasteaiast koju? link

Perearst või EMO? link

Viited

  1. Hay AD, et al. Paracetamol and ibuprofen for the treatment of fever in children: the PITCH randomised controlled trial. Health Technol Assess. 2009 May;13(27):iii-iv, ix-x, 1-163. doi: 10.3310/hta13270. link
  2. Pierce CA, et al. Efficacy and safety of ibuprofen and acetaminophen in children and adults: a meta-analysis and qualitative review. Ann Pharmacother. 2010 Mar;44(3):489-506. doi: 10.1345/aph.1M332. link
  3. Autret-Leca E, et al. Ibuprofen versus paracetamol in pediatric fever: objective and subjective findings from a randomized, blinded study. Curr Med Res Opin. 2007 Sep;23(9):2205-11. doi: 10.1185/030079907X223323. link
  4. Clark E, et al. A Randomized, Controlled Trial of Acetaminophen, Ibuprofen, and Codeine for Acute Pain Relief in Children With Musculoskeletal Trauma. Pediatrics. 2007 Mar;119(3):460-7. doi: 10.1542/peds.2006-1347. link
  5. Drendel AL, et al. A randomized clinical trial of ibuprofen versus acetaminophen with codeine for acute pediatric arm fracture pain. Ann Emerg Med. 2009 Oct;54(4):553-60. doi: 10.1016/j.annemergmed.2009.06.005. link
  6. Marjoribanks J, et al. Nonsteroidal anti-inflammatory drugs for dysmenorrhoea. Cochrane Database Syst Rev. 2015 Jul 30;(7):CD001751. doi: 10.1002/14651858.CD001751.pub3. link
  7. Wong T, et al. Cochrane in context: Combined and alternating paracetamol and ibuprofen therapy for febrile children. Evid Based Child Health. 2014 Sep;9(3):730-2. doi: 10.1002/ebch.1979. link
  8. Vyas FI, et al. Randomized comparative trial of efficacy of paracetamol, ibuprofen and paracetamol-ibuprofen combination for treatment of febrile children. Perspect Clin Res. 2014 Jan;5(1):25-31. doi: 10.4103/2229-3485.124567. link
  9. Paul IM, et al. Efficacy of standard doses of Ibuprofen alone, alternating, and combined with acetaminophen for the treatment of febrile children. Clin Ther. 2010 Dec;32(14):2433-40. doi: 10.1016/j.clinthera.2011.01.006. link

Rubriigid:esimene eluaasta, hingamisteed, kõik vanused, koolieelik, koolilaps, teismeline

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s