Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Ekraaniaeg on seotud halvema unega

Young Cell Phone Addict Man Awake At Night In Bed Using SmartphoViimasel ajal on mul nagu mingi vaimse tervise kabinet avatud. #mustlumi võiks perearsti juurde tuua pigem täiskasvanuid, aga täna sattusid peamiselt lapsed ja teismelised – kevad on muidugi ka ja kõik trennides-ringides käivad lapsed on väsinud nagu äraaetud hobused, kui nii ebaviisakalt öelda võib.

Mul on niisugune mulje (võib-olla ekslik), et laste ja eriti teismeliste hulgas on unehäirete esinemissagedus nii hüppeliselt tõusnud, et mõnikord võetakse seda juba kui standardit, mida ei maksa jutuks võttagi. Vähenenud unetunnid on tegelikult seotud rohkema ärevushäirete, meeleoluhäirete (eeskätt depressioon), halvenenud tähelepanu, keskendumisvõime ja õppimistulemustega. Lisaks kroonilised valud, kõrge vererõhk ja südame-veresoonkonnahaigused, halvenenud veresuhkru regulatsioon ja diabeeti haigestumise risk… ma vist ei pea jätkama?

Uneajal magamise asemel erinevate ekraanide (nutitelefon, tahvelarvuti) kasutamine on seotud vähesemate unetundide ja halvema une kvaliteediga, mis põhjustab päevase unisuse teket. See on täiesti reegel, et laste uneaega hinnates tuleb eraldi küsida, mis kell lapsed magama lähevad ja mis kell nad nutitelefoni käest ära panevad ja päriselt magama hakkavad. Harilikult on seal tund-kaks erinevust.

20 erineva uuringu kokkuvõttes kokku üle 125 000 lapsega näidati veenvalt, et nutiseadme kasutamine unetundide ajal on seotud suurema tõenäosusega, et lapsed magavad liiga vähe ja nende une kvaliteet on halvem, st nad magavad vähem ja kehvemini ja nad on päeval unisemad.

Kui eelnev pole just mingi eriline üllatus, siis edasi läheb põnevamaks. Nimelt selgus, et need lapsed, kellel oli öötundide ajal võimalus mobiilseid nutiseadmeid kasutada ja kes neid ometi ei kasutanud, magasid ikkagi vähem ja halvemini ja olid päeval unisemad kui lapsed, kellel öösel nutiseadmetele üldse mingit ligipääsu pole. Isegi magamise ajal käeulatuses olev telefon muudab une rahutumaks.

Ülevaate autorid soovitavad (üllatus-üllatus) lastel ekraaniaega piirata. Samuti tundub mõistlik nutiseadmed magamistoast üldse välja tõsta. Võib-olla olekski hea eeskuju võtta ühest minu nimistu perekonnast, kus teismeliste laste tubades õhtul pärast kella kümmet lauaarvutitest internet ära kaob ja nutiseadmed jäävad elutuppa – selleks ajaks peavad asjad tehtud olema ja on aeg hakata magamist sättima.

Carter B, et al. Association between portable screen-based media device access or use and sleep outcomes: A systematic review and meta-analysis. JAMA Pediatr. 2016 Oct 31. [Abstrakt] doi: 10.1001/jamapediatrics.2016.2341. link

Rubriigid:koolieelik, koolilaps, närvisüsteem ja psühhiaatria, teismeline

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s