Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Rotaviiruse vaktsiin vähendab kõhuviirusse haigestumist

rotaviirus vaktsiin kõhulahtisus oksendamine kõhuviirus kõhugrippPraegu on rahvusvaheline immuniseerimise nädal. Immuniseerimine on nakkushaiguste ärahoidmine, eeskätt vaktsineerimise abil, kuigi on teisi viise ka. Rotaviiruse vastane vaktsineerimine on Eestis riiklikus kavas alates 2014. aasta keskpaigast.

 

Rotaviirus põhjustab ägeda kõhulahtisusega haigust, mis oli enne vaktsineerimist kõige sagedasem pisikeste beebide haiglasse sattumise põhjus. Rotavaktsiin oli tegelikult apteekides olemas juba enne riiklikku kavasse jõudmist ja minu mäletamist mööda üsna sageli vaktsineerisid oma pisikesi beebisid tasulisena just mitmelapselised pered, kus vanemad lapsed olid rota ägedalt läbi teinud.

Ühendkuningriigis alustati rotaviiruse vastu vaktsineerimisega 2013. aastal. Paar aastat hiljem juba uuriti, kas ja kui palju vaktsiin mõju on avaldanud (1). Erinevad uuringud on näidanud, et vaktsineerimine on kaasa toonud ägeda kõhuviiruse tõttu erakorralise meditsiini osakondadesse pöördumise ja haiglaravi vajaduse vähenemise. Käesolevas uuringus vaadeldi pöördumisi perearstide poole ning hinnati ka kulusid tervishoiuteenustele.

Andmed koguti suurest andmebaasist, mis hõlmab 7% UK elanikkonnast. Analüüsimiseks võeti andmed vaktsineerimise-eelselt (2008-2013) ja vaktsineerimise esimese kahe aasta kohta (2013-2015). Hinnati ägeda kõhuviiruse tõttu arsti poole pöördumisi väikelaste (<5 aastased), vanemate laste ja täiskasvanute hulgas.

Pärast vaktsineerimisega alustamist vähenes ägeda kõhuviiruse tõttu pöördumiste hulk väikelaste seas 15% võrra, kusjuures vähenemine ulatus kuni 41%-ni nendel kuudel, mil rotaviirusesse haigestumine on tüüpiliselt olnud kõrge. Pöördumiste hulk vähenes ka vanemate laste ja veidi isegi täiskasvanute hulgas (keda riikliku kava alusel ei vaktsineerita). Tüüpilise hooajalise haigestumiste laine hoidis vaktsineerimine täielikult ära ja haigestumine ägedasse kõhuviirusesse püsis stabiilsena juba kahel esimesel vaktsineerimise aastal.

Hinnanguliselt hoiti vaktsineerimise esimese aasta jooksul <5-aastaste laste hulgas ära visiite perearstide juurde, erakorralise meditsiini osakondadesse või haiglaravi juhtusid kokku 87 000 korral. See tähendab umbes 12,5 miljoni naela suurust kokkuhoidu tervishoiukuludelt.

Uuringust võib järeldada, et rotaviiruse vastu vaktsineerimine on tõhusalt vähendanud väikelastega ägeda kõhuviiruse tõttu perearsti poole pöördumist ja haiglaravi vajadust. Visiitide vähenemine vanemate laste ja täiskasvanute seas viitab karjaimmuunsuse tekkele.

Eestis vähendas rotavaktsiin kasutamise esimese kahe aasta jooksul rotasse haigestumist 70%, samuti vähenes haiglaravi vajadus üle 70% (2).

Loe ka:

Probiootikumidest polegi kõhuviiruse korral kasu? link

Lahjendatud õunamahl pole halvem kui rehüdreerimislahus. link

Viited

  1. Thomas SL, et al. Impact of the national rotavirus vaccination programme on acute gastroenteritis in England and associated costs averted. Vaccine. 2016 Dec 19. doi: 10.1016/j.vaccine.2016.11.057link
  2. Riidas V. Rotaviiruse vaktsiin vähendas haigestumist 70%. Meditsiiniuudised. 19. mai 2016. link

Rubriigid:esimene eluaasta, seedetrakt, Vaktsineerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s