Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Lapse sünni aastaaeg ennustab allergiatesse haigestumist

kaseurvad heinanohu allergiline nohu riniit õietolmuallergiaKõlab nagu aastaaegadega seotud horoskoop? Beebi sündimise aastaaeg mõjutab, kas ja millised allergiad lapsel tekivad – ja sellel on täiesti teaduslik põhjendus olemas. Epigeneetilised muutused DNA-s on niisugused muutused, mille puhul geenide sisu püsib muutumatuna (mingeid mutatsioone ei teki), aga muutub geenide ekspressioon ehk see, kas mingi geeni pealt infot loetakse või mitte. Geenide sisse- ja väljalülitamist saab mõjutada näiteks DNA kokku- ja lahtipakkimisega või erinevate keemiliste muutustega, sagedamini DNA-le metüülrühmade lisamisega ehk metüleerimisega.

Analüüsiti Ühendkuningriigis Wight’i saarel sündinud 367 inimese geneetilist materjali. Leiti, et sündimise aastaajaga olid seotud teatavad kindlad epigeneetilised markerid, eriti DNA metüleerimine. Vastsündinueas niisugune metüleerimise muster enamjaolt puudus, oletatavasti reguleeritakse geenide aktiivsust esimese eluaasta jooksul.

Aastaaegadega seonduvad epigeneetilised muutused püsisid ühesugusena vähemalt kuni uuritavate 18 aasta vanuseks saamiseni. Kindlad markerid olid seotud teatud kindlate allergiahaigustega: näiteks sügisel sündinud lastel oli kõrgem atoopilise dermatiidi risk võrreldes kevadel sündinud lastega. Suvel sündinud lastel oli väiksema tõenäosusega madalamad allergianäidud (IgE) vereanalüüsides, aga heinanohu risk oli neil kõrgem võrreldes sügisel sündinud lastega. Astmasse haigestumise tõenäosus ei olnud sünni aastaajaga seotud.

Kuna tegemist oli nii põneva leiuga, püüdsid teadlased neid tulemusi korrata teistsugustes tingimustes. Luubi alla võeti ühe hoopis teise uuringu jaoks jälgimise all olevad Taani lapsed, kes parasjagu olid kaheksa-aastased. Nendel lastel leiti samasugused tulemused: laste sünni aastaaeg mõjutab seda, millised geenid aktiivsed on ja millised mitte.

Lockett GA, et al. Association of season of birth with DNA methylation and allergic disease. Allergy. 2016 Mar 12. doi: 10.1111/all.12882. link

Rubriigid:nahahaigused

Sildid:,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s