Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Rasvunud lastel võib esineda rohkem astma tüsistusi

astma inhalaator vilistav hingamine kiunuv hingamine viled köha ventolin montelukastMai algusesse jäi ülemaailmne astma päev. Astma on krooniline põletikuline hingamisteede haigus, mis võib olla väga mitmepalgeline. Põletik hingamisteedes ei ole astma puhul nagu kopsupõletik, vaid rohkem nagu tuli tuha all ja siis hooti tekib hingamisraskus ja vilistav hingamine. Mõnikord võib astma olla seotud allergiatega, mõnikord tekib hingamisraskus peamiselt seoses ülemiste hingamisteede viirushaigustega. Füüsiline koormus, tugevad emotsioonid (nutmine, naermine) ja äkiline õhuvahetus (toast külma talveõhku) võib astmahaigetel sageli hingamisraskust või köha vallandada.

Astma esinemissagedus arenenud riikides on kõrge ja lastel on see üks peamisi haiglaravile sattumise põhjuseid. Ka ülekaalulisus on laste hulgas sage ja järjest süvenev probleem. Hiljutisest Jaapanis korraldatud uuringust selgus, et astmat põdevaid rasvunud lapsi võetakse haiglasse astma tüsistuste tõttu sagedamini kui normaalkaalus astmaga lapsi.

Analüüsiti haiglaravi väljavõtteid ligi 39 000 juhu kohta 3-8-aastastel lastel, kes olid astma ägenemise tõttu hospitaliseeritud vahemikus 2010-2015. Võrreldi intensiivravi vajadust, haiglaravi maksumust, haiglas viibimise kestust ning korduva haiglaravi vajadust 30 päeva jooksul.

Lapsed jagati kehamassiindeksi põhjal ala-, normaal-, ülekaalulisteks või rasvunuteks (vastavalt Maailma Terviseorganisatsiooni kriteeriumidele). 8% lastest olid alakaalulised, 75% normaalkaalulised, 9% ülekaalulised ja 8% rasvunud.

Leiti, et rasvunud laste keskmine haiglas viibimise pikkus oli veidi pikem kui normaalkaalulistel lastel ning nad vajasid korduvat haiglaravi 30 päeva jooksul 26% suurema tõenäosusega. Intensiivravi vajadus ja haiglaravi maksumus oli ühesugune kõikide erinevate kehamassiindeksitega lastel.

Sama uurimisgrupi varasem töö üle 74 000 lapsel USA-s näitas, et astma ägenemiste tõttu haiglasse sattunud rasvunud lastel oli peaaegu kaks korda kõrgem tõenäosus, et nad vajasid hingamisaparaati, nende haiglaravi arved olid keskmiselt 1600 dollari võrra kallimad ja nad viibisid haiglas veerand päeva kauem.

Täpne bioloogiline seos astma ja rasvumise vahel ei ole selge, aga need käivad käsikäes tihti ka täiskasvanutel. Laste rasvumine on suur probleem, mis seostub paljude krooniliste haiguste ja seisunditega. Kaalu langetamine ja tervislikud eluviisid on lastel astma kontrollimiseks oluline võte.

Okubo Y, et al. Impact of pediatric obesity on acute asthma exacerbation in Japan. Pediatr Allergy Immunol. 2017 Oct 18. doi: 10.1111/pai.12801link

Rubriigid:ülekaal ja rasvumine, hingamisteed, koolieelik, koolilaps

Sildid:, , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s