Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Emadus muudab naiste aju püsivalt

Mother And Son Mother Woman Son Mom Kid ChildEnne emaks saamist ma ei teadnud, et ema olla on nii äge. Aga enne emaks saamist oli mu aju ka teistsugune ja võib-olla ei saanudki veel niisugustest asjadest aru saada. Mullu kevadel avaldatud uuringus leiti, et lapse saamine muudab naiste aju sedasi, et muutused on pildi pealt selgesti näha.

Uuring

Enne rasestumist (kõikidel uuritavatel oli tegemist esimese rasedusega) skaneeriti 25 naise ja nende 19 meespartneri ajusid kõrge resolutsiooniga funktsionaalsel magnetresonantstomograafial (fMRT-uuringul). Pärast sünnitust skaneeriti samu inimesi uuesti. Võrdluseks kasutati 20 naist, kes polnud kunagi sünnitanud ja nende 17 meespartnerit, kelle ajusid skaneeriti samasuguste ajaintervallidega.

Värsketel emadel tekkis aju hallaine vähenemine mitmetes ajupiirkondades; valgeaine osas muutusi ei leitud, kuigi kasutatud uurimismeetod ei ole valgeaine hindamiseks ka kõige tundlikum. Meestel ja lapsi mittesaanud naistel muutusi ei tekkinud. Ühesugused muutused tekkisid nii loomulikul teel kui ka viljatusravi tulemusel rasestunud emade ajudes. Ja muutused olid nii ühetaolised, et enne-ja-pärast ajupilte vaadates sai kõikide uuritavate kohta öelda, kas nad on vahepeal lapse saanud või mitte.

Muutused tekkisid eeskätt prefrontaalse ja temporaalse ajukoore piirkonnas. Need piirkonnad vastutavad mitmete ülesannete eest, seal hulgas mälu ja sotsiaalne kognitsioon: teiste inimeste mõtete, tunnete, uskumuste ja kavatsuste mõistmine.

Tugevamalt väljendunud muutused emade ajus tõid kaasa tugevama kiindumuse ja madalama vaenulikkuse oma laste suhtes. Tuleb välja, et sünnitusjärgse kiindumussuhte hindamiseks on ka oma skaala, mida siin uuringus usinasti ka kasutati. Samamoodi ennustab kiindumussuhte tugevust aju aktiivsus fMRT-l, kui naistele näidatakse oma lapse pilti või lastakse oma lapse häält. Seda ka tehti: üllatuslikult aktiveerusid oma beebi pilte nähes naiste ajudes just needsamad piirkonnad, kus hallaine oli õhemaks jäänud.

Katseisikutel lasti nii enne kui pärast rasedust lahendada erinevaid ülesandeid ja teste. Emaks saamine ei toonud kaasa mingit olulist muutust ülesannete lahendamise suutlikkuses, seega ei teinud aju muutused naisi kuidagi lollimateks.

Kaks aastat hiljem ei olnud järgmist last saanud 11 naist. Nende ajude korduval uuringul selgus, et muutused püsisid kõikides ajupiirkondades, välja arvatud vasaku merihobu piirkonnas. Merihobu ehk hippocampus vastutab suuresti mälu eest.

Muutuste tähtsus ebaselge

Kuigi hallaine kadu pildi peal on lihtne ja selge näha, ei ole selle tähendus sugugi üheselt selgitatav. Materjali kadu ei tähenda ilmtingimata funktsiooni kadu – närvivõrgustikud võivad olla hoopiski tõhusamalt ümber korraldatud ilma oskusi minetamata.

Aju normaalse arengu käigus toimub niisugust asja päris palju: looteeas tekib suur hunnik närvirakke, mis sünni hetkeks omavahel on küll ühendatud, aga esimese paari eluaasta jooksul kasvab närviühenduste ehk sünapsite arv plahvatuslikult. Lapse arenedes toimub niinimetatud sünapsite kärpimine (inglise keeles kasutatakse synaptic pruning, kusjuures pruning on aianduses kasutatav termin). Närvirakkude omavahelisi ühendusi tõmmatakse jõuliselt koomale ja närvivõrgustikud korraldatakse ümber juba tõhusamatesse ühendustesse, keerulisemate oskuste ja komplekssemate teadmiste haldamiseks. Aktiivne kärpimine toimub vanuses 2-10 aastat, aga see jätkub ka teisme- ja varases täiskasvanueas.

Teismelistel tütarlastel on leitud, et kõrgem östrogeenide tase ennustab aktiivsemat kärpimist ja hallaine tugevamat õhenemist. Nooretel peetakse sünapsite kärpimist närvivõrgustike peenhäälestamise tunnuseks, mis on vajalik terveks kognitiivseks, emotsionaalseks ja sotsiaalseks arenguks. Noores täiskasvanueas on hallaine küll õhem kui lapsena, aga seal on tegelikult kõrgem funktsionaalne aktiivsus.

Teine hüpotees on ka, et raseduse ajal osa hallaines olevatest närvirakkudest kaetakse elektrijuhtivust kiirendava müeliiniga, mis võimaldab ajurakkudel hoopis kiiremini omavahel suhelda. Seega – aju hallaine vähenemine mahulises plaanis ei tähenda vähenemist funktsioonide osas.

Näib, et emaks saamise käigus teeb naiste aju läbi täiendava küpsemise etapi, mis on suunatud sotsiaalsete funktsioonide eest vastutavate närvivõrgustike timmimisele. Raseduse mõjusid sotsiaalsele kognitsioonile on uuritud vähe, aga on viiteid, et rasedatel naistel käib sotsiaalse info töötlemine kergemini, seal hulgas on rasedatel võimendunud emotsioonide ja nägude äratundmine.

Praegu ei ole veel teada, mis juhtub ajuga pärast kahe aasta möödumist või mis juhtub pärast mitmeid rasedusi. Inimesi on jälgitud ainult kaks aastat, aga loomkatsetest on teada, et närilistel tekkinud osad muutused ajus püsivad kuni kõrge vanuseni ja mõjutavad ka näiteks seda, kuidas üleminekueas hormoonasendusravile reageeritakse.

Head emadepäeva!

 

emadepäev armastus beyonce emaks saamine on äge

Hoekzema E, et al. Pregnancy leads to long-lasting changes in human brain structure. Nat Neurosci. 2017 Feb;20(2):287-296. doi: 10.1038/nn.4458. link

Rubriigid:Uncategorized

Sildid:,

1 vastus

  1. Nüüd, kui kell pole enam öö, tuli mul veel kaks võimalikku seletust emade aju haaravatele muutustele. Esiteks, et emade sotsiaalsed kanalid tõmmatakse koomale ja sellest sõidab beebiinfo julmalt üle. Et beebi on prioriteetne ja muud suhted pole nii tähtsad enam.

    Teine võimalik seletus on, et seoses lapse saamisega on naiste sotsiaalset võimekust vaja just eriti teravalt optimeerida. Näiteks olukordades, kus võõras olukorras peab kelleltki abi paluma – igasugune sotsiaalsete vihjete kiirem ja täpsem lugemine võib ellujäämises eelise anda nii emale kui lapsele.

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s