Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Jooksmine vähendab põletikku põlveliigestes

jooksmine trenn treening põlvevalu põlved liigesekõhredSuur suvi on käes ja kuigi täna on pilvine, loodan väga, et Eesti suvi veel päriselt lõppenud pole. Õues on pidevat kilkamist ja ringijooksmist ja kiikumise järjekorrad ei taha kuidagi lõppeda. Kuigi tihti võib kuulda arvamust, et jooksmine lõhub põlvi ja kulutab liigesed läbi, ei ole teaduslikult sellele mingit alust. Liigesevedelikku uurides leitigi, et pärast jooksmist põletikku soodustavate molekulide hulk põlveliigeses väheneb ehk teisisõnu – jooksmine nähtavasti vähendab põletikku põlveliigeses.

Uuriti tervete 18-35-aastaste meeste ja naiste põlveliigeste vedelikku enne ja pärast jooksmist. Leiti, et kahe põletikku ärgitava molekuli (tsütokiinid GM-CSF ja IL-15) tase oli pärast 30 minutit kestnud jooksmist liigesevedelikus madalam kui enne jooksmist. IL-15 tase vähenes seda enam, mida rohkem jooksusamme tehtud oli. Kui samade põletikuvahendajate taset mõõdeti lihtsalt 30 minuti vahega kontrollisikutel, kes ei jooksnud, siis molekulide kontsentratsioon liigesevedelikus ei muutunud.

Autorid teevad järelduse, et jooksmine, vastupidiselt laialt levinud arvamusele, on liigesekõhre kaitsva mõjuga ja soodustab liigeste tervist pikas perspektiivis. Samuti võib jooksmine aidata edasi lükata liigesekõhrede kulumist.

Kena algavat nädalavahetust ja kõik õue ringi silkama!

Hyldahl RD, et al. Running decreases knee intra-articular cytokine and cartilage oligomeric matrix concentrations: A pilot study. Eur J Appl Physiol. 2016 Dec;116(11-12):2305-2314. [Abstrakt] doi: 10.1007/s00421-016-3474-z. link

Rubriigid:Liikumine, teismeline

Sildid:,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s