Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Kas astmaga lapsed võivad basseinis ujuda?

ujumine astma atoopiline dermatiit laps ujumistrenn kuiv nahk kloor basseinivesiKäisime kolleegidega väisamas mingit rahvusvahelist hingamisteede haiguste konverentsi. Laste kohta siin väga palju huvitavat ei olnud, aga ühe toreda posterettekande siiski leidsin.

Astma on lastel kõige sagedamini esinev krooniline haigus. Astmaga noorte jaoks on vajalik leida ohutud ja kasulikud võimalused treenimiseks. Ujumine on üks populaarsemaid sportimise valikuid ja sageli soovitatud aeroobse treeningu variant. Vaieldakse aga, kas ujumine on astmaga haigetele hea või mitte. Postri jaoks tehti viimase viie aasta jooksul ilmunud kirjanduse ülevaade.

Plussid

Ujumine on astmaga laste jaoks ohutu ja tervisele kasulik spordiala, kuna siseujulate õhk on soe ja niiske, õietolmusid esineb seal õhus vähe ja rindkereseinale rakendub vees olles hüdrostaatiline rõhk. Soe ja niiske õhk vähendab hingamisteede kaudu tekkivaid soojus- ja niiskuskadusid treeningu ajal, see vähendab treeningu poolt provotseeritud bronhide ahenemist (mis on astma korral põhiline hingamisraskuse tekitaja). Vees olles rakenduv hüdrostaatiline rõhk ühest küljest vähendab hingeldusest tingitud bronhide ahenemist ja teisest küljest langetab väljahingamisega seotud pingutust.

Ujumise ajal kasutatav kontrollitud hingamisrütm kiire lühikese sissehingamise ja pikendatud väljahingamisega suurendab süsihappegaasi kogunemist veres, mis samuti kaitseb bronhide ahenemise eest.

Ujumistreening on stabiilse astmaga lastel ja noortel hästi talutav, parandades koormustaluvust ja kopsufunktsiooni.

Uuringutes ei leitud, et ujumistreening oleks astma kontrolli all hoidmise või ägenemiste tekkimise osas kuidagi kahjulik. Ujumistreeningud hoopis langetavad astma ägenemiste sagedust, haiglaravi või etteplaneerimata arstivisiitide vajadust, samuti vähenevad igapäevane ravimite vajadus ja koolist puudumised.

Miinused

„Basseini kloori hüpoteesi“ kohaselt põhjustavad basseinide klooriühendid lapseea astmat. Orgaaniliste materjalide (higi, lämmastikuühendid jne) reageerimisel basseinis oleva klooriga tekitab mürgiseid desinfektsiooni kõrvalprodukte. Nende kõrvalproduktide kogus ujumisvees on sõltuvuses ventilatsiooni- ja veepuhastussüsteemide võimsusest ja vee omadustest. Desinfektsiooni kõrvalproduktid on hingamisteid ärritava mõjuga, põhjustavad oksüdatiivset stressi ja hingamisteede põletikku. Allergilistel või sensibiliseerunud lastel võib kokkupuude desinfektsiooni kõrvalproduktidega põhjustada hingamisteede limaskesta kahjustusi; mitteatoopilistel lastel võivad desinfektsiooni kõrvalproduktid soodustada hingamisteede hüperreaktiivsuse kujunemist.

Võistlustel käivate ujujate hulgas on astma esinemissagedus tõusnud, kusjuures neil esineb tavalisest sagedamini põletikku hingamisteedes, hingamisteede limaskesta kahjustust ja bronhide hüperreaktiivsust.

Basseinikloori võimalik astmat soodustav efekt ei sõltu kliimast, kõrgusest võrreldes merepinnaga ega sotsiaalmajanduslikest teguritest.

Allergilistel ehk sensibiliseerunud lastel, kes parasjagu käivad sisebasseinides ujumas sagedamini kui üks kord nädalas, on leitud kõrgenenud astma risk, kusjuures 1 tunni möödumisel ujumisest on neil leitav hingamisteede limaskesta kahjustus, mis ise läheb ajapikku mööda.

Kommentaar

Postri autorid ei võtagi lõpuks ise seisukohta, et kas siis astmaga lapsed võivad või ei või ujuda. Nagu näha, siis ujumisel on mitmeid soodsaid mõjusid ja füüsiline aktiivsus, eriti aeroobne koormus, on astmaga haigetele väga vajalik. Teisalt sõltub palju ujumisvee kvaliteedist. Puhtama veega on need basseinid, kus käib vähem rahvast ja kus inimesed ennast enne vette hüppamist korralikult pesevad ja hingamisteid mõjutab ka hea ventilatsiooni olemasolu. Ujumisbasseinide vee kvaliteeti kontrollib Terviseamet ka regulaarselt ja neid tulemusi saab vaadata siit.

Astmaga lastel on sageli ka atoopiline nahk või lihtsalt kuiv ja tundlik nahk. Pärast ujumist tuleb kindlasti klooriühendid seebiga maha pesta ja nahk sisse kreemitada.

Rodrigues CT. Swimming for Children and Teenagers With Asthma: The Yin and Yang. 9th IPCRG World Conference & 1st Ibero-American Primary Care Respiratory Meeting. 2018. Porto

Rubriigid:hingamisteed, Liikumine

Sildid:, , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s