Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Kuidas hoiduda mesilastest ja herilastest?

mesilane herilane nõelamine sutsamine mesilasehammustus herilasehammustus kuidas vältida mesilasi herilasiSuveilmad on küll kadunud, aga mesilased ja herilased sumisevad ikka usinalt ringi. Värskelt rääkis dr Märt Põlluveer, millisel puhul on sutsamise järel vaja kiirabi kutsuda ja millisel mitte (hingamisraskuse ja teadvushäire korral kutsuda, niisama turse või valu korral mitte). Putukahammustuste esmaabi kohta võib lugeda Mürgistusteabekeskuse lehelt. Võtsin nüüd aga ligi allergiate käsiraamatu, et vaadata, kuidas triibulistest lenduritest üldse puutumata jääda.

Üldiselt

 • Kõige ohtlikum, mida sa teha saad, on pesa häirimine: kui see juhtub, hakkavad kõik nõelavad putukad sind ründama. Kui pesa tekib su majja või selle ümbrusse, kutsu kahjuritõrjeeksperdid seda hävitama. Ära tee seda tööd kunagi ise ega lase kellelgi teisel teha sel ajal, kui sa oled läheduses.
 • Putukatõrjevahend mõjuba ainult hammustavatele putukatele, nagu sääsed. See ei hoia eemal herilasi, mesilasi ega teisi nõelavaid putukaid.
 • Pihustatavast putukamürgist võib olla kasu, kuid veendu, et putukas oleks tõesti surnud, enne kui teda puudutad. Ka uimane mürgitatud putukas võib nõelata.
 • Kui mesilased või herilased on lennanud autosse, siis võib nende püüdmisel olla abi väikesest paksust tekist. Ära püüa seda ise teha, välja arvatud juhul, kui sul tõesti ei ole mingit muud valikut. Kui oled üksi, palu möödujal end aidata. (viimane nõuanne on ilmselgelt inimestele, kellel on tõeline anafülaksia oht)
 • Säilita igas olukorras rahu.

Meemesilased ja kimalased

 • Mesilased toituvad lillede nektarist. Neid võivad ligi meelitada eredavärvilised, eriti punased, oranžid ja kollased riided ning lillemuster, sest nad ajavad need lilledega segi. Seetõttu on soovitatav kanda tuhmides värvides riideid.
 • Mesilasi võivad ahvatleda ka mõned parfüümid, šampoonid ja lõhnastatud kosmeetika või kreemid. Kui mesilased sulle lähenevad, siis ära satu paanikasse. Parim on nad lihtsalt õrnalt minema pühkida.
 • Mesilased toituvad sageli ristikheinal, mis kasvab muruplatsidel ja teistes muruga kaetud kohtades ning sellises olukorras on lihtne neile peale astuda; seetõttu on paljajalu väljas käimine ohtlik.
 • Mesilasi meelitab vesi, kaasa arvatud ujumis- ja mängubasseinid.
 • Kuigi kimalased on suured, on nad väga rahumeelsed ja nõelavad harva.
 • Sülemisse kogunevad mesilased on ohtlikud, sest nendega on kaasas mesilasema. Kui sa näed sülemit, siis hoia heaga eemale.

Herilased ja vapsikud

 • Herilastele meeldivad magusad asjad (nt moos, mesi, koogid), mistõttu tasub neid piknikul vältida. Nad ronivad ka avatud õlle- ja karastusjoogipurkidesse. Ära kunagi joo otse purgist, sest see võib lõppeda suutäie pahurate herilastega.
 • Kevadel ja varasuvel koguvad herilased oma lastele valgurikast toitu ning neid võib ahvatleda ka liha. Kui sööd väljas, püüa toiduaineid hoida katte all.
 • Herilasi ahvatlevad sügisel maha kukkunud puuviljad. Aasta lõpupoole on nad loiud ja pahurad ning võivad nõelata pisimagi provokatsiooni peale. Talve tulekul võivad nad ronida pragudesse või õõnsatesse puurontidesse. Ole väga ettevaatlik puuvilju või mahakukkunud lehti korjates või aias töötades – kanna alati pakse kindaid.
 • Herilased on sageli maapinna ligi, eriti hilissuvel ja sügisel. Kanna kaitseks kingi ja sokke. Kui töötad väljas kohas, kus võib olla herilasi, on soovitatav kanda ka pikki pükse ja pikkade varrukatega särki.
 • Herilastele meeldivad ka prügikastid. Veendu, et su prügikasti kaas käiks tihedalt kinni ja et prügi ei koguneks kasti ümber. Palu naabritel teha samamoodi. Hoia eemale väikestest avalikest prügikastidest ja piknikukohtadest, puuviljaaedadest ja välikohvikutest, mis kõik on herilaste paradiisid.

Ristreaktsioonid

Herilase, vapsiku ja teiste sarnaste putukate (ühisherilaste) mürkide vahel on ristreaktsioonid, nii et kui oled allergiline ühe vastu, siis võid reageerida ka teistele. Ristreaktsioonid mesilase ja herilase mürgi vahel on väga ebatõenäolised. Meemesilastel ja kimalastel on väga sarnane mürk ja need ristreageerivad (kuid meemesilase immuunravi ei mõju kimalase allergiale). Üllataval kombel esineb mõningast ristreaktsiooni meemesilase mürgi ja maomürgi vahel.

Viide

Gamlin L. Allergia käsiraamat. Pegasus 2009; lk 112-113.

Rubriigid:allergiahaigused, kõik vanused

Sildid:, , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s