Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Passiivne suitsetamine soodustab väikelastel kaariese teket

kaaries hambakaaries hambasööbija hambaaugud hambakatt suitsetamine tubakas tubakasuits passiivne suitsetamine second hand smokePassiivne suitsetamine on tuntud terviserisk. Suitsetajate peredes kasvanud lapsed on ohustatud vähist, nad haigestuvad sagedamini, neil on rohkem astmat, bronhiite ja kopsupõletikke, samuti põevad nad sagedamini keskkõrvapõletikke. Jaapanis läbi viidud uuringust selgus, et nelja kuu vanuses tubakasuitsuga kokku puutunud lastel on kaks korda kõrgem risk kaariese esinemiseks kolme aasta vanuses. Hambakaaries on maailmas kõige sagedamini esinev nakkushaigus; piimahammastel tekkinud kaaries levib sujuvalt jäävhammastele. Vilets suuõõne ja hammaskonna tervis on tihedalt seotud kogu ülejäänud organismi tervisega.

Analüüsiti ligi 77 000 lapse andmeid, kes käisid rutiinses tervisekontrollis sünnil, 4, 9, 18 ja 36 kuu vanuses. Emasid küsitleti laste elustiili, suuhügieeni ja tubakasuitsuga kokkupuute kohta. 55% lastel oli pereliikmeid, kes suitsetasid, neist lastest 7% pidid viibima otseselt suitsu käes. Hambakaariest leiti üle 12 700 lapsel.

Suitsuga kokku puutunud laste hulgas esines kaariest kaks korda sagedamini võrreldes lastega, kelle peredes ei suitsetatud. Kui peres suitsetati, aga mitte lapse juuresolekul, oli lapsel kaariese risk 1,5 korda kõrgem. Ema suitsetamine raseduse ajal ei toonud kaasa olulist kaariese riski suurenemist.

Jälgimisuuringud, nagu käesolev, ei võimalda välja selgitada põhjus-tagajärg seoseid, seega ei saa väita, et tubakasuits kaariest põhjustab, selleks oleks vaja teha teistsuguseid uuringuid, mille läbi viimine lastel (tegelikult üldse inimestel) oleks aga ebaeetiline. Tähelepanuväärne on aga, et isegi pereliikmete juuste ja riietega lapse juurde kanduvad mürgised gaasid ja ühendid suurendasid kaariese kujunemise riski märkimisväärselt.

Tanaka S, et al. Secondhand smoke and incidence of dental caries in deciduous teeth among children in Japan: population based retrospective cohort study. BMJ. 2015 Oct 21;351:h5397. doi: 10.1136/bmj.h5397. link

Rubriigid:esimene eluaasta, hammaste tervis, koolieelik

Sildid:, , , , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s