Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Magusad lahused aitavad vastsündinutel valu vähendada

vastsündinu beebi imik valu leevendamine valuvaigisti suhkur magus lahus nutab gaasivaludTerved vastsündinud peavad läbi tegema mitmeid valulikke protseduure: vaktsineerimised, kaasasündinud haiguste sõeluuring, mõnikord vereproovid. Haigete vastsündinute puhul on valusate protseduuride hulk tihti veel suurem. Püütakse küll igasuguste nippide abil valulikke tegevusi vähendada, näiteks bilirubiini mõõtmine veenivere asemel puutetundlike anduritega, kuid kõiki süste-torkeid ikkagi ära jätta ei saa.

Paljude uuringute koondanalüüsi põhjal võib järeldada, et magusad lahused aitavad vastsündinutel valu selgelt vähendada. Kokkuvõtteid on tehtud mitmeid – erinevate suhkrute erineva kangusega lahuste kasutamise kohta. Valu vastsündinutel on hinnata raske, aga mõõdetakse kas nutmise kestust või hinnatakse nutmisele lisaks ka teisi viiteid valu kohta nagu grimassid, rahunemine lohutamise või süllevõtmise peale, liigutuste iseloom, kiirenenud südametegevus ja hingamine või kõrgenenud vererõhk.

Käesolevasse analüüsi haarati palju erinevaid uuringuid – kaasamise eelduseks oli, et oleks mõõdetud nutmise kestust või erinevate tegurite kombinatsiooni valu hindamiseks (valu komposiitskoori). Kokku leiti magusate lahuste vastsündinutel kasutamise kohta 168 erinevat uuringut alates 1991. aastast ja nendest 62 sobisid käesolevasse analüüsi.

Kooskõlas varasemate uuringutega leiti, et vastsündinul oli magusate lahuste kasutamisel nutmise aeg keskmiselt 23 sekundi võrra lühem. Valu skoor magusate lahuste kasutamisel oli samuti madalam.

Lihtne võimalus beebidel valu vähendada oleks pärast süstimisi rinda anda – ka rinnapiimas sisalduv piimasuhkur lubab seda “magusaks lahuseks” nimetada, lisaks võib selle puhul valu leevendava mõjuga olla nahakontakt ja ema turvaline lähedus.

Harrison D, et al. Sweet solutions to reduce procedural pain in neonates: A meta-analysis. Pediatrics. 2017 Jan;139(1). doi: 10.1542/peds.2016-0955. link

Rubriigid:esimene eluaasta

Sildid:, , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s