Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Kas energiajoogid on hüppelaud tulevaseks narkootikumide tarvitamiseks?

energiajook teismeline kofeiin laps stimulandidMa muidu ei saanud sellest energiajookide teemast hästi aru, kuni ükskord juhtusin nägema varateismelisi noori suvisel õhtupoolikul veetsid lõbusasti aega veetmas. Väliselt vaadates nägi kogu üritus välja nagu noorte täiskasvanute õllejoomine, selline sisutu grupis tiksumine, energiajook näis isegi laste käitumist mõjutavat ja pilgud muutusid kuidagi tühjadeks. Minu jaoks oli see üsna šokeeriv. Eelmisel aastal kirjutatigi, et regulaarselt energiajooke tarvitavad noored täiskasvanud võivad olla narkootikumide tarbimise riskigrupis.

Viie aasta vältel jälgiti ligi 1100 üliõpilast nende varastes kahekümnendates, kes kord aastas täitsid küsimustikke kõrge kofeiinisisaldusega energiajookide ja narkootikumide või teiste ainete tarbimise kohta (kanep, kokaiin, alkohol, tubakas ning mittemeditsiinilistel põhjustel kasutatud retsepti alusel väljastatavad stimulandid). Kuigi paljudel üliõpilastel vanuse tõustes energiajookide joomine vähenes, leiti üle pooltel uuritavatest viie aasta vältel stabiilne tarbimise muster. Need stabiilsed kasutajad tarvitasid suurema tõenäosusega kokaiini ja retsepti alusel väljastatavaid stimulante mittemeditsiinilisel eesmärgil, samuti oli neil suurema tõenäosusega alkoholi kuritarvitamise probleem enne 25. eluaastat. Seos jäi kehtima ka siis, kui analüüsides võeti arvesse teisi riskitegureid ja varasemat narkootikumide tarvitamist.

Üliõpilased, kelle energiajookide tarbimine vähenes või kes neid üldse ei joonud, ei olnud mitte ühegi uuritud aine kasutamise suhtes kõrgenenud riskiga. Teised kofeiini sisaldavad joogid nagu kohv ei olnud narkootikumide ega muude ainete kasutamisega seotud.

Sama teadlaste grupp on juba varem leidnud, et energiajookide tarbimine on seotud suurema alkoholi ja narkootikumide tarvitamise riskiga. Käesoleva töö tugevuseks on uuritavate jagamine erinevatesse gruppidesse energiajookide tarvitamise põhjal (püsivad tarvitajad, vahetevahel tarvitajad, tarbimise vähendajad ning mittetarvitajad).

Miks energiajookide tarvitajad suurema tõenäosusega ka narkootikume või alkoholi tarbivad, ei ole selge. Võimalik, et tegemist ongi kergemini igavust tundvate noortega, kes vajavad pidevat stimulatsiooni ja uusi elamusi. Välistada ei saa ka, et energiajoogid kuidagi aktiveerivad ajus mingeid sõltuvuskäitumise ringeid, mis hilisemas elus hõlbustavad vastuvõtlikkust juba päris narkootikumide suhtes.

See uuring ei tähenda nüüd, et kõikidest, kes palju energiajooke tarvitavad, saavad tulevikus kindlasti narkomaanid. Samuti ei tähenda see, et energiajookide mittejoojad oleks teiste sõltuvusainete eest kuidagi kaitstud. Aga leiti, et energiajooke püsivalt palju tarbinud noored kasutasid stimulante ja alkoholi suurema tõenäosusega kui energiajooke mitte tarbinud või tarbimist vähendanud noored.

Arria AM, et al. Trajectories of energy drink consumption and subsequent drug use during young adulthood. Drug Alcohol Depend. 2017 Aug 8. [Abstrakt] doi: 10.1016/j.drugalcdep.2017.06.008. link

Rubriigid:ülekaal ja rasvumine, hammaste tervis, sõltuvusained, teismeline

Sildid:, , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s