Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Vägivallaga kokku puutuvatel teismelistel on suurem ülekaalulisuse risk

Inside Man Eating Food Fast Food Male Burger“Lohutussöömise” all mõeldakse tavaliselt mõnusate kalorirohkete toitude söömist mingisugustel emotsionaalsetel põhjustel – kas kurbuse või ärevuse leevendamiseks või näiteks üksindustunde maskeerimiseks. Lohutussöömine on oma olemuselt ebaküps emotsioonidega toime tulemise viis, mille negatiivsed mõjud kaalutõusu ja sellega seonduvate ainevahetushäirete näol on moodsas maailmas järjest sagenevaks probleemiks.

USA-s uuriti seost teismeliste toitumise ja vägivalla tunnistajaks olemise vahel. Teismelised tarbisid rohkem ebatervislikke toitusid ja jooke nendel päevadel, mil nad puutusid kokku vägivallaga. Samuti magasid nad järgneval ööl halvemini ja olid järgmisel päeval rohkem väsinud. Need käitumised, eriti magusate jookide tarbimine olid kaalutõusu olulised ennustajad. Uuring korrati kahes erinevas teismeliste grupis.

Madala sissetulekuga piirkondadest USA-s värvati 151 riskiteismelist vanuses 12-15 aastat. Uuritavate kehamassiindeksit (KMI) mõõdeti uuringu algul ja 18 kuud hiljem. Noortele anti mobiiltelefonid, mis olid programmeeritud 30 päeva jooksul kolm korda päevas küsimustikke ette viskama. Kokku oli uuringus 4329 inimpäeva.

Noored täitsidki mobiilis iga päev kolm küsimustikku, milles uuriti nende kokkupuudet vägivallaga, kiirtoidu ja limonaadide ja kofeiiniga jookide, puu- ja köögiviljade tarbimist ja füüsilist aktiivsust. Samuti koguti andmeid unetundide, une kvaliteedi ja väsimuse kohta. Vägivallaga kokkupuudet uuriti selliste küsimustega, kas teismelised olid olnud füüsiliste kokkupõrgete või kakluste tunnistajateks kodus, koolis, naabruskonnas või kuskil mujal.

Selgus, et päevadel, mil noored olid vägivalla tunnistajateks olnud, sõid nad ebatervislikumalt, seal hulgas jõid nad rohkem magustatud ja kofeiiniga jooke. Samuti olid nad vägivallaga kokkupuutele järgneval päeval rohkem väsinud. Noored, kes rohkem magustatud ja kofeiiniga jooke tarbisid, olid 18 kuu möödudes suurema tõenäosusega kaalus juurde võtnud.

Üllatuslikult olid teismelised vägivallaga kokku puutumise päeval füüsiliselt aktiivsemad. Aktiivsusmonitorid näitasid, et teiste päevadega võrreldes tegid noored neil päevil keskmiselt 1000 sammu rohkem.

Seejärel kontrolliti uuringu tulemusi teises teismeliste grupis. Kui esialgses grupis olid nö riskinoored, siis teine grupp esindas üldist rahvastikku, seal oli ligi 400 teismelist ja kokku ligi 5300 inimpäeva.

Teises grupis ei leitud, et vägivallaga kokkupuude oleks noorte toitumist mõjutanud, aga kõrgem füüsiline aktiivsus samal päeval ja suurem väsimus järgmisel päeval esinesid neil samamoodi.

Uuringus ei esitatud küsimusi vägivalla kohta, mis esineb meedias või videomängudes. Oletatavasti ei tekita videotes nähtav vägivald samasugust emotsionaalset reaktsiooni ega tekita sama tugevat ebaturvalist tunnet nagu reaalses elus kohatav vägivald.

See on minu arvates huvitav uuring just selle poolest, et püüab välja selgitada emotsionaalse stressi ja erinevate tervist mõjutavate tegurite seoseid. Eestis on juba iga kolmas laps ülekaaluline või rasvunud ja ülekaalulisuse kujunemise mehhanismide parem tundmaõppimine on ilmselgelt vajalik. Kui ülekaaluliste väikelaste puhul enamasti vaadatakse otsa lapsevanematele, siis teismeliste puhul tahab rõhk nihkuda juba lastele endile (mis need tavalised ülekaaluga seonduvad stereotüübid on, laisk, rumal, saamatu jne). Teismelised ei ole veel aga väiksed täiskasvanud ja ei suuda reeglina korraldada oma toitumist perest eraldi (kuigi mõnel puhul võib see olla üks oluline osa iseseisvumisest), samuti, nagu näha, võib neil olla raskusi oma negatiivsete emotsioonide tõhusa maha laadimisega. Stressiga toimetuleku õppimine ongi muidugi elukestev protsess.

Piontak JR, et al. Violence exposure and adolescents’ same-day obesogenic behaviors: New findings and a replication. Soc Sci Med. 2017 Sep;189:145-151. doi: 10.1016/j.socscimed.2017.07.004. link

Rubriigid:ülekaal ja rasvumine, füüsiline vägivald ja kehaline karistamine, närvisüsteem ja psühhiaatria, teismeline, toitumine

Sildid:, , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s