Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Rinnapiimas leiduv aine võib osutuda uueks superantibiootikumiks?

World Breastfeeding Week 2018 logo

World Breastfeeding Week 2018 logo

Eile algas ülemaailmne rinnaga toitmise nädal. Aasta tagasi leiti, et ühe ema rinnapiima oligosahhariidid (suhkrust pikemad süsivesikud) suutsid katseklaasis baktereid hävitada. Antibiootikumiresistentsete nn superbakterite ajastul jääb meie reservantibiootikumide pink järjest lühemaks, uusi antibiootikume ei tulnud vahepeal aastakümneid peale (nüüd mõned on tulnud jälle) ja uued tõhusad (ja ohutud) viisid pahalastest jagu saamiseks on tulevikku vaadates hädavajalikud.

Nakkuste vastu kaitsvad antikehad, mida beebid emapiimaga saavad, on päris laialt teada, aga tuleb välja, et rinnapiimas on ka teisi bakterite vastu tõhusaid komponente. Rinnapiimas sisalduvate pikemate süsivesikute kohta on suhteliselt vähe teada. Inimeste rinnapiimast on leitud ligi 200 erinevat oligosahhariidi ja need erinevad teiste imetajate piimades olevatest süsivesikutest; erinevate emade rinnapiimas on erinevad süsivesikud, samuti muutub süsivesikute koostis imetamise vältel.

Biofilm on niisugune mikroobide kogum, kus paljusid mikroobe ühendab limane rakkudeväline ollus. Mikroobid ise toodavad lima ja lähevad sinna sisse peitu; lima seest on neid päris raske mingite puhastusvahendite või antibiootikumidega kätte saada ja ära tappa. Kõige lihtsamad näited biofilmist on õhtuti hammastele kogunev katt, mida keelega tunda on (hambapesu aitab biofilmi mehaaniliselt eemaldada; kui see tegemata jätta, hakkab sinna katu sisse mineraale ladestuma ja kujuneb mikroobidest tihedalt nakatatud hambakivi) või paariks päevaks sooja kätte seisma jäetud veeklaas, kuhu tekib käega tuntav libe limane kiht. Samasugust biofilmi tahavad bakterid tekitada igale poole, et neil oleks mõnus elu, aga veenikanüüli või kusepõie kateetri külge tekkinud biofilm on infektsiooni tekkimise ja püsimajäämise küsimus, nii et tõhusad biofilmi lagundavad (või selle teket ära hoidvad) vahendid on väga teretulnud.

Tagasi rinnapiima juurde. Vanderbilti ülikooli keemikud kasvatasid Petri tassidel B-grupi streptokokke, mis on rasedate naiste tupes üpris sageli tegutsevad bakterid ja mis võivad mõnikord vastsündinutel päris tõsist haigestumist põhjustada. Viielt erinevalt emalt koguti rinnapiima ja sealt eraldati oligosahhariidid. Tassidel kasvavaid mikroobe töödeldi nende kogutud süsivesikutega ja vaadati, mis sai. Ühelt emalt pärit rinnapiim tappis streptokokkide kolooniad väga tõhusalt ja ülejäänud neljal rinnapiimal oli madal või mõõdukas bakteritevastane aktiivsus. Mikroskoobi all vaadates selgus, et oligosahhariidide mikroobidevastane toime toimus kahel tasandil: takistati mikroobide loomulikke kaitsemehhanisme (biofilmi moodustumist) ja tapeti mikroobid.

Praegu töötavad teadlased selle kallal, et teada saada, millised molekulid täpsemalt mikroobidevastase toime eest vastutavad. Kas need süsivesikud jõuavad kunagi kasutusse iseseisvate antibiootikumidena või näiteks abistavate vahenditena, et tavalised antibiootikumid efektiivsemalt töötada võiksid, seda näitab aeg.

Ackerman DL, et al. Human Milk Oligosaccharides Exhibit Antimicrobial and Antibiofilm Properties against Group B Streptococcus. ACS Infect Dis. 2017 Aug 11;3(8):595-605. doi: 10.1021/acsinfecdis.7b00064. link

Rubriigid:esimene eluaasta, rinnaga toitmine

Sildid:, , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s