Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Dialoog laste nimel

lahutus koolitusprogramm vanematele vanemlusprogramm lahutus tülitsemine leppimine lapsed lapsJuba tükimat aega on mul mõttes siin blogis tutvustada lastega seonduvaid erinevaid vanemakoolituste võimalusi. Alustan sellega õige valusa koha pealt, nimelt on olemas eraldi programm nendele lapsevanematele, kes ei suuda viisakalt lahku minna või edasise elukorralduse osas üksmeelt leida. Samal ajal kui vanemad tegelevad teineteise ribadeks rebimisega, saavad kõige rohkem haiget lapsed. Koolitusprogrammist „Dialoog laste nimel“ kuulsin ma esimest korda siis, kui perearstide listi tuli kutse sedasama programmi tutvustavale üritusele. See tundus nii huvitav, et jätsin esimest korda oma lapse kellegi hoida ja käisin tutvumas. Ja see oligi täiega põnev! Programmis tehakse tööd vanematega, mitu paari vanemaid ühel ajal koos, kusjuures ei lahata kellegi isiklikke probleeme avalikult, vaid õpitakse hoopis teistsuguseid asju, tehakse grupitöösid ja praktilisi ülesandeid. Samal ajal tegeleb eraldi terapeut ka lastega mingi loomingulise töö vormis. Lasen neil endil nüüd oma koolitusprogrammi tutvustada, ütlen ainult, et kui kellelgi tundub vajalik, siis kohe-kohe on algamas uued grupid mitmetes Eesti linnades, otsige info üles kas nende kodukalt või FB lehelt.

Koolitusprogramm „Dialoog laste nimel“ – kellele ja miks?

Psühholoog-pereterapeut Marlen Tammsaar-Ojamets

Kuidas aidata neid lapsi, kelle vanemad ei jõua omavahel kokkuleppele ja kes jäävad vanemate inetute tülide vahele? Koolitusprogrammi „Dialoog laste nimel” sihtgrupp on lahku läinud ja omavahel tülitsevad lapsevanemad ning nende lapsed. Koolitusprogrammi abil õpivad vanemad uusi toimetulekuviise ja pingevaba suhtlemist, muutes seeläbi oma laste jaoks keskkonda turvalisemaks.

Eestis lahutati 2015. aastal 3328 abielu. Enamik lahutusi kulgeb üsna rahulikult, kuid umbes 30% lahutajatest seisab silmitsi sellega, kuidas jagada omavahel ühist vara ja lastega veedetud aega. Umbes 15% lastevanemate puhul muutub lahutus väga probleemseks. Probleemsed lahutajad venitavad lahkumineku vaidlustega pikaks ning muudavad protsessi raskelt talutavaks ja kurnavaks nii oma pereliikmetele kui ka väljaspool perekonda olevatele inimestele: sõbrad, tuttavad, töökaaslased, lastega tegelevad spetsialistid, juriidilised esindajad jt. Konfliktsete lahutuste tõttu kannatavad eelkõige peres elavad lapsed.

Tuleb ette, et lapse tervisehädade põhjust on raske leida ja võib oletada, et nähtavad sümptomid on pingelise koduse õhkkonna ja koduste halbade suhete kehaline väljendus. On leitud, et mida konfliktsem lahutus, seda raskemad psühhosotsiaalsed tagajärjed võivad lastel ilmneda. Lapsed jäävad sageli tülide keskele üksi ning ei suuda ega taha pooli valida.

Toimib konfliktsete lahkuminekute korral

Programmi eesmärk on vanemate omavahelise koostöö parandamine, et lapsed saaksid kasvada võimalikult eluterves ja pingevabas õhkkonnas. Lahkuminek on emotsionaalne protsess, väga tähtis on sellises olukorras leida lapse jaoks parim lahendus. Kui ise ei oska enam lahendusi leida, siis tuleb ennast harida ka lahkumineku vallas. „Dialoog laste nimel“ toimib just konfliktsete lahkuminekute korral. Näeme, et koolitusprogramm aitab nii lastel kui ka täiskasvanutel tunda ennast paremini ning vähendada seletamatuid kehalisi vaevusi.

Kaasatakse ka tugivõrgustikud

Programm koosneb kahest eelintervjuust, võrgustikukohtumisest ning vanematele ja lastele mõeldud kaheksast grupikohtumisest. Koolitusprogramm viiakse läbi 3–4 kuu jooksul ja programmi kaasatakse korraga kuni 12 lapsevanemat (kuus endist paari). Grupikohtumistel peavad osalema mõlemad vanemad ja nende ühised lapsed.

Eelintervjuude esimesel kohtumisel osalevad mõlemad vanemad. Esimese eelintervjuu põhjal otsustatakse lapsevanemate sobivus programmi. Teisel kohtumisel osalevad mõlemad vanemad koos oma ühiste lastega. Toimub lastega tegelevate terapeutide esmakordne kohtumine lastega, vastatakse vahepeal tekkinud küsimustele.

Kuna tülitsevad osapooled tõmbavad omavahelisse konfliktsesse suhtesse kaasa ka teisi inimesi, siis peame oluliseks, et programmi kaasatakse lisaks tülitsevate vanemate tugivõrgustikud. Võrgustiku jaoks korraldatakse enne esimest grupikohtumist eraldi kohtumine. Võrgustikukohtumine ei täida terapeutilist eesmärki, vaid on mõeldud selleks, et anda lapsevanemate jaoks olulistele inimestele informatsiooni programmi kohta ning programmi läbiviijad saavad paluda tugivõrgustiku toetust ja selgitada neile programmi olulisust.

Selles, et vaen vanemate vahel väheneks, on suur osa neid ümbritsevatel lähedastel, kes teavad, mis toimub. Tihti on tülide käigus kujunenud välja, et üks pool demoniseerib teist: leiab kõiges ainult halba, mitte kunagi midagi head. Sageli on ka sugulased-sõbrad joondunud sarnaselt. Programmi raames palutaksegi ka lähedaste abi – kui koolitusel osalejad tulevad koju uute mõtetega, siis ärge „tühistage“ neid, vaid toetage.

Lapsevanemad ja lapsed kohtuvad samal ajal eraldi grupis. Täiskasvanute gruppi juhivad kaks terapeuti, kes annavad vanematele uusi teadmisi, kirjeldavad alternatiivseid lähenemisviise ning viivad läbi harjutusi, et aidata vanematel muuta mittetoimivaid suhtlemismustreid. Tegevused on suunatud destruktiivse tülitsemise lõpetamisele.

Programmis osalemiseks peab lapsevanem tulema koos teise vanemaga eelintervjuule, peatama ajutiselt kõik käsilolevad kohtuvaidlused ning osalema kõigil kohtumistel. Grupis toimuvad arutelud ja praktilised harjutused keskenduvad vanemaks olemisele, mitte paarisuhtele. Töö grupis annab võimaluse üksteise näidetest õppida ja teineteist inspireerida.

Teistelt grupiliikmetelt saavad osalejad tuge ja innustust.

Lapsed saavad oma grupis mõistmist ja julgustust, et väljendada oma tundeid ja mõtteid seoses vanemate tülitsemisega. Paljud konfliktse lahutuse keskele jäänud lapsed ütlevad, et tülitsemise keskel on neil üha kehvem olla ning see muudab neid kurvaks, hirmunuks või isegi vihaseks. Vahel on lastel üldse raske midagi tunda ja nad muutuvad ükskõikseks. Ükski laps ei peaks ennast aga nii tundma. Laste grupis tegeletakse loovate tegevustega: joonistamine, kirjutamine, luuletamine, tantsimine, muusika, mängimine vms. Koolitajad loovad võimalused, et lapsed saaksid välja tuua selle, mis on nende sees. Nende tegevustega seoses mõtlevad koolitajad ka selle peale, mida lapsed tunnevad, kui nende vanemad tülitsevad, ning kuidas nad saaksid end sellest säästa. Esikohal on laste heaolu ning kõik tegevused on suunatud destruktiivse tülitsemise lõpetamisele ja uute suhtlemisviiside leidmisele.

Programmi lõpus esitavad lapsed vanematele oma loomingut ning vanemad omakorda esitlevad lastele, mida nad on õppinud ning mida nad tulevikus oma lastele soovivad. Programmi lõppedes annavad terapeudid igale perele tagasisidet ning vajadusel soovitusi nõustamise jätkamiseks.

Koolitusprogrammi võivad pöörduda lapsevanemad, kelle puhul tavapärane teraapia ei ole andnud loodetud tulemusi ning kelle konflikt jätkuvalt kestab. Programm ei keskendu lahutuse põhjustele, vaid sellele, kuidas konfliktist edasi liikuda nii, et lapsed rohkem ei kannataks.

Osalemissoovist saab anda märku registreerumisvormi täites. Registreerumisvormi „Dialoog laste nimel“ kodulehel peavad täitma mõlemad lapsevanemad individuaalselt. Pärast registreerumisvormi täitmist võetakse kliendiga ühendust ning täpsustatakse edasised sammud. Grupid toimuvad erinevates Eesti linnades: Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Rakveres; tänavu on esimest korda avatud grupp ka inglise keeles.

Kui tunnete, et „Dialoog laste nimel“ võiks olla abiks Teile endale või mõnele Teie lähedasele, siis lisainfot leiate aadressilt http://www.dialooglastenimel.ee

Kui Teil tekkis täiendavaid küsimusi, siis palun võtke meiega kindlasti ühendust. Vastame tekkinud küsimustele meelsasti aadressil dialooglastenimel@gmail.com või telefonil 56 800 765.

Rubriigid:vaimne vägivald, Vanemakoolitus

Sildid:, , , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s