Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Haigus ei küsi aega, viletsus ei vaata pääva

Kids People Outdoors Brothers Boys Autumn BabySügis on käes ja köhad-nohud koos sellega. Meieni praegu veel väga palju patsiente ei jõua, aga kuuldavasti on koolides-lasteaedades juba puudujate hulgad märkimisväärsed. Tundub, et õnneks saadakse asjadega kodus hästi hakkama ja tüsistusi on praegu veel vähe. Andsin just materjali üheks lehelooks Lõuna-Eestis levivale ajakirjale ja sama info pealt on koostatud ka tänane blogipostitus.

Hingamisteede viirused või külmetushaigused?

Need on üks ja sama asi – külmetushaigus on kõnekeelne väljend nendesamade viiruslike ülemiste hingamisteede haiguste kohta. Külm iseenesest põhjustab külmumist, allajahtumist ja osadel vastuvõtlikel inimestel külmamuhkusid. Ülemiste hingamisteede nähtusid nagu köha, nohu või kurguvalu tekitavad erinevad viirused.

Kas külmetamine teeb haigeks?

See on hea küsimus! On päris selge, et sügis-talvisel perioodil esineb ülemiste hingamisteede viiruseid rohkem (1). Miks see nii on, pole päris selge. Külma ja haigestumiste vahelist seost on püütud eksperimentaalselt uurida. On leitud näiteks, et külma õhu käes tõmbuvad ninalimaskesta veresooned kokku ja limaskestarakkudel olevad väiksed ripsmed, mis tavaliselt liigutavad ninna sattunud lima koos tolmu ja haigustekitajatega väljapoole, lõpetavad liikumise juba +4℃ juures. Samuti on leitud, et jalgade külma vette panemine põhjustab ninas veresoonte kokkutõmbumist. Madalama temperatuuri ja vähenenud verevarustuse tingimustes aeglustub ka hingamisteede limaskestas asuvate immuunrakkude tegevus (1).

Katsetes, kus külma käes ja soojas olnud inimesi püütakse viirustega nakatada, on tulemused olnud vastukäivad, mõnes uuringus haigestuvad külma käes olnud rohkem ja mõnes uuringus pole vahet (2, 3). Külmkambrites töötavad inimesed haigestuvad ülemiste hingamisteede haigustesse sagedamini kui teised inimesed (4).

Kas kõva pakane takistab viiruste levikut?

1933. aastal tehti üks katse isoleeritud arktilises kogukonnas, kus elas umbes 500 inimest (5). Väga külma talvega haigestumiste arv järk-järgult langes kuni praktiliselt kadus – seda seostatakse ringlevate viirusetüvede suhtes resistentsuse teket suletud kogukonna elanike hulgas. Pärast reisilaeva saabumist tõusis haigestumiste arv ligi 100 juhuni nädalas. Reisilaev ju ometi ilmastikku ei muutnud.

Meie muidugi ei ela kuskil isolatsioonis. Arvatakse, et erinevused haiguste levikus on pigem käitumisest tingitud. Käreda külmaga piiravad inimesed oma liikumist ja vähenevad kokkupuuted teiste inimestega, st võimalusi uute haigustekitajatega kohtumiseks on harvem. Paukuva pakasega on lastel külmapühad ja just kooliealised kipuvad olema see grupp, kes paljusid haigusi ise põevad kergelt või vaevumärgatavalt, levitades samas viirust haavatavamatele pereliikmetele nagu vanavanemad või nooremad õed-vennad.

Ehk siis: külm ei tekita köha-nohu-palavikku, külmetamine tõenäoliselt ei suurenda ka ülemiste hingamisteede viirushaigustesse haigestumist.

Loe ka:

Kuidas ära hoida hingamisteede viirushaigusi? link

Aevastamise ja köhimise etikett. link

Millega teie oma lastel nohu ravite? link

Titaanide heitlus: paratsetamool vs ibuprofeen. link

Viited

  1. Eccles R, et al. Exposure to cold and acute upper respiratory tract infection. Rhinology. 2015 Jun;53(2):99-106. doi: 10.4193/Rhin14.239. link
  2. Johnson C, et al. Acute cooling of the feet and the onset of common cold symptoms. Fam Pract. 2005 Dec;22(6):608-13. Epub 2005 Nov 14. link
  3. Douglas RGJ, et al. Exposure to cold environment and rhinovirus common cold. Failure to demonstrate effect. New Eng J Med. 1968;279:742-747. link
  4. Griefahn B, et al. Working in moderate cold: A possible risk to health. J Occup Health. 1997;39:36-44. link
  5. Paul JH, et al. An epidemiological and bacteriological study of the “common cold” in an isolated arctic community (Spitsbergen). Am J Hygiene. 1933;17:517-535. link

Rubriigid:esimene eluaasta, hingamisteed, kõik vanused, kõrva-nina-kurguhaigused, koolieelik, koolilaps, teismeline

Sildid:, , , , , , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s