Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Hällisurma geneetikast

imik beebi magamine beebivoodi hällisurm madrats imiku äkksurma sündroomImikute äkksurma sündroomist ehk hällisurmast olen varem juba kirjutanud. Arvatakse, et vastsündinute surm tekib mitme riskifaktori kuhjumisel, kus all on geneetiline vastuvõtlikkus, laps on riskantses vanuses ja sinna lisanduvad beebi magamisega seotud ohutegurid nagu vanematega ühes voodis magamine, lahtised pehmed objektid voodis, kõhuli magamine, pereliikmete suitsetamine jne.

Teada on, et peres, kus on imikute hällisurma esinenud, on järgmistel lastel tavalisega võrreldes kordades kõrgem hällisurma risk. Geeniuuringutega on leitud rida erinevaid mutatsioone, mida imikute äkksurmaga seostada võib. Mõned neist mängivad rolli raku energeetikas/ainevahetuses, mõned hingamisteede lihaste arengus, mõned põletikulistes protsessides, mõned hingamisteede ja autonoomse närvisüsteemi arengus, päris mitmed on seotud südametöö ja südamerütmiga. On leitud ka mitmeid mutatsioone serotoniini ainevahetust kontrollivates geenides. Serotoniin on üks oluline virgatsaine ajus, mis osaleb muu hulgas ajutüves nendes ringetes, mis aitavad kontrollida südametegevuse, hingamise ja kehatemperatuuri reguleerimise keskuste tööd, samuti une-ärkveloleku rütmi (1).

Samas pole tänaseks veel kindel, kui suurt rolli geenid mängivad – riski mõningal määral tõstvaid geene on palju ja nagu näha, on need seotud erinevate võimalike patoloogiatega. Südamerütmiga seotud probleemide kohta on arvatud, et kui õiged mutatsioonid piisavalt varakult üles leida, võiks neile riskilastele kohe pärast sündi paigaldada südamestimulaatori (kardioverter-defibrillaator), et äkksurma ennetada. Samas just tänavu kevadel leiti (2), et südamerütmiga seotud mutatsioonid on ikka nii väga haruldased ja mõne mutatsiooni enneaegselt ohtlikuks kuulutamine võib kaasa tuua liigset paanikat ja ka üleravimist (s.t. südamestimulaator paigaldataks lastele, kes tegelikult seda ei vajakski).

Seega on praegune seis mõnevõrra segane. Mitmetel perekondadel on oma mingid kindlad mutatsioonid ja neid leitakse veel juurde, samas ei määra geenid imikute tulevikku täies ulatuses – vastasel juhul poleks neid perekondasid enam alles ju. Seni kui paremat selgust asjas pole, tuleb ikka beebi selili magama panna, vanematega samasse tuppa aga oma voodisse, sealt lahtised padjad, mänguasjad ja võrevoodi pehmendused minema visata, beebisid mitte une ajaks pambuks kokku siduda, neile võimalusel rinda anda ja neid vaktsineerida vastavalt kehtivatele soovitustele.

Viited

  1. Brownstein CA, et al. The Genetics of Sudden Infant Death Syndrome. In: Duncan JR, editor. SIDS Sudden Infant and Early Childhood Death: The Past, the Present and the Future. Adelaide (AU): University of Adelaide Press; 2018 May. Chapter 31. link
  2. Tester DJ, et al. Cardiac Genetic Predisposition in Sudden Infant Death Syndrome. J Am Coll Cardiol. 2018 Mar 20;71(11):1217-1227. doi: 10.1016/j.jacc.2018.01.030. link

Rubriigid:esimene eluaasta, Vaktsineerimine

Sildid:, , , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s