Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

HPV vaktsiinid on ohutud

hpv vaktsiin vaktsineerimine papilloomiviirus vaktsiinikahjustus ohtlik kõrvaltoimedValmistasin viimased paar nädalat ette üht vaktsineerimise teemalist loengut. Lihtsalt näitlikustamiseks võtsin PubMedist välja 2017-2018 ilmunud teadusartiklid, mis käsitlevad HPV vaktsiinide (ükskõik kas 2-, 4- või 9-valentse) ohutust. Jätsin kõrvale kõik artiklid, kus oli hinnatud nt tõhusust ja ohutust või ohutust veel mingite mitmete muude asjade kõrval ühe osana – lihtsalt sellepärast, et vähem sekeldada, see pole ju mingi teaduslik ülevaade, lihtsalt illustratsioon.

Sellest, et mullune papilloomiviiruse-teemaline postitus on praeguseni väga populaarne, on näha, et tegelikult inimestel on selle teema vastu huvi – kas HPV vaktsiin on ohutu? Kas see tekitab vaktsiinikahjustusi? Kas see sandistab ja tapab, nagu asja niipidi esitlemisest huvitatud osapooled väidavad?

Teaduslikud andmed ei saa ilmselt kunagi olema nii emotsionaalselt mõjuvad nagu vaktsineerimisvastaste „vaktsiinid muudavad teie lapsed juurviljadeks“ stiilis ajupesu, aga see hulk infot, mis isegi selle lühikese kahe aasta jooksul on ilmunud, on massiivne. Kes alljärgnevat kuiva teksti läbi närida ei suuda – HPV vastu vaktsineerimine on ohutu, seda näitavad erineva kvaliteediga, erineva rahastusega, erinevatest maailma otstest pärit uuringud. Panen iga uuringu kohta kirja ainult kõige tähtsama, paranoikude jaoks panen juurde ka rahastajad, kui on uuringus märgitud.

Autoimmuunhaigused

Süstemaatiline kirjanduse ülevaade ja meta-analüüs kõikide uuringute kohta, kus uuriti HPV vaktsineerimise mõju autoimmuunhaigustesse haigestumisele. Kokku kuus uuringut kahe- ja neljavalentse vaktsiiniga, kokku üle 240 000 uuritava nii vaktsiini kui platseebo grupis. Mingit seost HPV vaktsiini ja autoimmuunhaiguste vahel ei leitud.

Rahastus: this research did not receive any specific grant from funding agencies in the public, commercial, or not-for-profit sectors. link

 

Kanada 8ndate klasside uuring. Kanadas on riiklikus kavas neljavalentne vaktsiin, administratiivsetest andmetest ja vaktsineerimise andmebaasidest võeti välja andmed kõigi vaktsineerimise sihtgruppi kuuluvate tüdrukute kohta, neist üle 180 000 vaktsineeriti vähemalt ühe vaktsiinidoosiga, enamus said kõik kolm doosi, ja üle 110 000 ei vaktsineeritud. Mingit seost HPV vaktsiini ja autoimmuunhaiguste vahel ei leitud.

Rahastus: This study was funded by grants from the Ontario Ministry of Health and Long-term Care, Drug Innovation Fund (MOHLTC-DIF #2009-003) and the Canadian Institutes of Health Research (CIHR #MOP-106553). link

 

Prantsusmaa riiklikus andmebaasis üle 2 miljoni tüdruku, neist 37% said HPV vaktsiini. Jälgiti 14 erinevat autoimmuunhaigust, millest ainsana jäi küsimärgi alla võimalik seos Guillain-Barré sündroomiga, teiste haiguste osas seost ei leitud.

Rahastust pole märgitud, aga juures on märge: „Conflict of interest: None“ link

 

Süstemaatiline juht-kontrolluuring, kus juhtudeks olid 11-25-aastased noored naised autoimmuunhaiguse esmasdiagnoosiga, kontrollideks individuaalselt sobitatud naised vanuse ja elukoha suhtes. Kokku 478 juhtu ja 1869 kontrolli. HPV vaktsineerimine oli autoimmuunhaigustega negatiivselt seotud, s.t. autoimmuunhaigustega patsientide hulgas oli vähem HPV vastu vaktsineeritud inimesi. Nagu vaktsineerimine natukene kaitseks autoimmuunhaigustesse haigestumise eest, aga see ei olnud statistiliselt oluline erinevus. Nii et seost ei leitud.

Rahastus: The present study (NCT01498627) is a post-authorization safety study requested by the French Health authorities (HAS, Haute Autorité de Santé) and was sponsored by GlaxoSmithKline Biologicals SA. The study used data from and tools developed for the PGRx program, which is owned by LASER. LASER received an unrestricted grant from GlaxoSmithKline Biologicals SA for the conduct of this study. The collection of data from clinical centers, the patient interviews, the statistical analyses and reporting of findings were all conducted independently of GlaxoSmithKline Biologicals SA, under the review of the Scientific Committee for this study. link

 

Neuroloogilised tüsistused

Süstemaatiline kirjanduse ja andmebaaside ülevaade, kuhu haarati ainult kontrollgrupiga jälgimisuuringud. Vaadeldi tsentraalset demüelinisatsiooni, aga eraldi ka hulgiskleroosi, nägemisnärvi neuriiti ja Guillain-Barré sündroomi. Kokku ligi 1300 juhtu ja ligi 6000 kontrolli. Seost HPV vaktsineerimise ja neuroloogiliste tüsistuste vahel ei leitud.

Rahastus: This study was conducted according to the protocol registered a priori in the PROSPERO database, with minor adjustments (registration number: CRD42015020809). The study was funded by the University of Bordeaux, France and INSERM (National Institute of Medical Research). link

 

Nägemisnärvi neuriit ja HPV vaktsineerimine retrospektiivne andmebaaside analüüs koos retrospektiivsete kontrollide kasutamisega; 64 nägemisnärvi neuriidi juhtu. Nägemisnärvi neuriidi esinemissagedus oli kõrgem nendel inimestel, kellel oli varem diagnoositud mõni muu autoimmuunhaigus, aga HPV vaktsineerimisega seost ei leitud.

Rahastus: This study was funded by the U.S. Food and Drug Administration, Center for Biologics Evaluation and Research. link

 

Süstemaatiline kirjanduse ülevaade ja meta-analüüs HPV vaktsiini ja hulgiskleroosi (sclerosis multiplex) kohta. Kokku üle 21 000 naist vaktsineeritud vähemalt ühe vaktsiinidoosiga. Seost HPV vaktsineerimise ja hulgiskleroosi vahel ei leitud.

Rahastus: This research did not receive any specific grant from funding agencies in the public, commercial, or not-for-profit sectors. link

 

Kanadas Quebeci provintsis haiglate väljavõtted Guillain-Barré sündroomi diagnoosiga. 100 juhtu, neist 52 tüdrukut ja 48 poissi. HPV vaktsiin Guillain-Barré sündroomi tõttu haiglasse sattumise tõenäosust ei tõstnud.

Rahastus: The study was supported by the Quebec Ministry of Health and Social Services. link

 

Vaccine Safety Datalink (USA) üle 2,7 miljoni vaktsiinidoosiga võeti andmebaasidest välja Guillain-Barré diagnoosid. Leiti üks juht poisil ja mitte ühtegi tüdrukutel. HPV vaktsiiniga seost ei leitud.

Rahastus: pole märgitud. link

 

Inglismaal Guillain-Barré tõttu haiglaravile sattumised. 101 episoodi 100 tüdrukul, ei leitud seost kahe- ega neljavalentse HPV vaktsiiniga.

Rahastus: This study was funded by Public Health England – United Kingdom. link

 

Sündroomsed kõrvaltoimed

Hollandis retrospektiivne esmatasandi andmebaasi uuring, võeti välja kroonilise väsimuse sündroomi diagnoosid enne ja pärast riikliku vaktsineerimisprogrammi rakendamist. Ligi 70 000 tüdrukut. Väsimust oli tüdrukutel sageli, kroonilise väsimuse sündroomi diagnoositi harva ja diagnoosimine enne ja pärast riikliku programmi alustamist ei olnud omavahel erinev.

Rahastus: This work was supported through the Dutch Ministry of Health, Welfare and Sports. The funder did not have any influence on the contents or outcomes of the study nor in the decision to publish the results. MS’s salary was supported by a VICI grant from ZONMW: grant number 918.96.632. link

 

Norra riiklike registrite uuring. Vaktsineerimise sihtgrupis oli üle 170 000 tüdruku. Kroonilise väsimuse sündroomi diagnoositi tüdrukutel sama palju kui poistel, seost HPV vaktsineerimise ja kroonilise väsimuse sündroomi vahel ei leitud.

Rahastus: This research did not receive any specific grant from funding agencies in the public, commercial, or not-for-profit sectors. link

 

Vaccine Adverse Event Reporting System (USA), nii 2-, 4- kui 9-valentse HPV vaktsiini kohta. Kokku ligi 85 miljonit HPV vaktsiini doosi, neist u 95% neljavalentne. Kokku ligi 41 000 kõrvaltoimete teatist. Seal hulgas 29 posturaalse ortostaatilise tahhükardia sündroomi (POTS), neist 27 tüdrukud, kellest 20-l oli juba eelnevalt diagnoositud kroonilist väsimust, astmat või kroonilisi peavalusid. Kui HPV vaktsiinid üldse tekitavad POTS-i, siis sagedusega üks lisanduv juht 6,5 miljoni vaktsiinidoosi kohta.

Rahastus: This research did not receive any specific grant from funding agencies in the public, commercial, or not-for-profit sectors. link

 

Veel andmeid

Koreas alustati prospektiivset jälgimisuuringut, kui riiklikku programmi tuli kahevalentne vaktsiin. Kuue aasta andmed, üle 3000 naise. Rasketest kõrvalnähtudest raporteeriti eksostoos (luukasvis), gastroenteriit, abort ja tonsilliit, millest ükski polnud vaktsiiniga seotud.

Rahastus: GlaxoSmithKline Biologicals SA was involved in all stages of the study conduct and analysis; and also took charge of all costs associated with developing and publishing the manuscript. Rok Song, Jing Chen, Fernanda Tavares Da Silva, Kusuma B Gopala, Joon Hyung Kim and Dan Bi are employees of the GSK group of companies. Joon Hyung Kim, Jing Chen and Rok Song received stock/stock options from GSK Vaccines. Dan Bi and Fernanda Tavares Da Silva own restricted shares as employee’s benefits. Chul‐Jung Kim and Jong Sup Park have nothing to disclose. link

 

Kolme vaktsiiniohutuse randomiseeritud kontrollitud uuringu meta-analüüs, kasutati 4- ja 9-valentset vaktsiini. Kokku üle 27 000 naise. Süstekoha valu ja punetust esines rohkem 9-valentse kasutamisel, muude kõrvaltoimete osas vahet polnud.

Rahastus: This research did not receive any specific grant from funding agencies in the public, commercial, or not-for-profit sectors. link

 

Vaccine Adverse Event Reporting System (USA) 2-valentse vaktsiini kohta (kahevalentse vaktsiini jaotamise USAs lõpetas firma 2016, uuringus kõrvaltoimete raportid kuni 2017. aastani). Kogu kahevalentse vaktsiini liikumise perioodil oli USAs väljastatud üle 700 000 vaktsiinidoosi. Kõrvaltoimete kohta kokku 241 teatist, kõige sagedamini iiveldus, uimasus ja peavalu. Tõsiseid kõrvaltoimeid ei registreeritud.

Rahastus: No external sources of funding or sponsorship supported this work. link

 

Rasedus

Siin ei ole nüüd mitte sellised uuringud, et „süstime rasedatele vaktsiini ja vaatame, mis saab“ vaid on kokku kogutud andmed naiste kohta, kes on vaktsineerimise ajal enda teadmata juba rasedad olnud või lühikese aja jookul pärast vaktsineerimist rasestunud.

 

USAs naised, kes vaktsineeriti 4-valentse vaktsiiniga 30 päeva jooksul enne rasestumist või ükskõik millal raseduse ajal. Kokku 2687 võimalikku juhtu. Kaasasündinud väärarendite ja raseduse katkemise risk oli samasugune nagu üldpopulatsioonis.

Rahastus: This study was funded by Merck & Co. link

 

UK ja USA raseduse registrite andmed, naised, kes said 2-valentset vaktsiini 60 päeva jooksul enne rasestumist või raseduse ajal. 181 rasedust. Ei leitud seost suurte või väikeste väärarendite või raseduse katkemise riski osas.

Rahastus: GlaxoSmithKline Biologicals SA contributed to the funding of the registries in the UK and the US. GlaxoSmithKline Biologicals SA funded all costs associated with the development and the publishing of the present manuscript. link

 

Vaccine Safety Datalink (USA) 4-valentne vaktsiin tehtud 2 nädalat enne või 2 nädalat pärast viimast menstruatsiooni või raseduse ajal. Hinnati gestatsioonidiabeedi, rasedushüpertensiooni, koorionamnioniidi, enneaegse sünnituse, madala sünnikaalu, väärarendite esinemist. Mingit seost HPV vaktsiiniga ei leitud.

Rahastus: Supported by the Centers for Disease Control and Prevention, Contract 200-2012-53526. Findings and conclusions of this report are those of the authors and do not necessarily represent the official position of the Centers for Disease Control and Prevention. link

 

Taanis registrite põhjal juht-kontrolluuring, HPV vaktsiini saanud rasedad juhud sobitati kontrollidega 1:4. Hinnati üsasisese kasvupeetuse, madala sünnikaalu, raseduse katkemise, surnultsündide, enneaegsuse, suurte väärarengute esinemist. Seost HPV vaktsiiniga ei leitud.

Rahastus: Supported by the Novo Nordisk Foundation and the Danish Medical Research Council. link

 

Ole palun teadlik

See siin on vaid väike osa uuringutest, mis HPV vaktsiinide kohta on ilmunud, valitud läbi minu täiesti suvalise mugavuskriteeriumi. Tegelt Jaapanist ja Taanist tuleb ka huvitavaid uuringuid. Mõlemal pool on vaktsineerimisvastased korraliku kriisi ja rahvusliku paanika tekitanud, aga kuiv statistika räägib, et ka nendes riikides pole HPV vaktsiin kuidagi muu maailmaga võrreldes ohtlikumaks osutunud. Isegi vaktsiinide infolehe kõrvaltoimete loetelu on haruldaselt lühike.

Kuidas see ütlemine käiski? Ole palun teadlik. Vaktsineerimine on ohutu ja tõhus.

 

Rubriigid:teismeline, Vaktsineerimine

Sildid:, , , , , , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s