Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Munaallergiat tekib harvem, kui alustatakse imepisikestest kogustest

munaallergia muna imiku toit beebi söömine lisatoit lusikatoit allergia anafülaksiaVanasti arvati, et toiduallergiaid saab ära hoida, kui ema raseduse ja imetamise ajal sagedamini allergiat tekitavaid toitusid ei söö, aga teaduslike uuringutega ei ole niisuguse toiduainetest hoidumise tõhusust kuidagi demonstreerida õnnestunud (1). Eile kirjutasin, et beebi enda menüüsse kanamuna lisamise vanus ei mõjuta seda, kas beebil munavalgu suhtes allergia tekib või mitte. Kas aga antava muna kogustel on tähtsust? Tundub, et võib olla.

Jaapanlaste PETIT uuring

Uuringus (2) osales 147 beebit vanuses 4-5 kuud ja neid kõiki ühendas üks haigus: atoopiline dermatiit. Atoopiline dermatiit on allergiahaigustega sarnast geneetilist fooni jagav krooniline nahapõletik, seega olid need titad geneetiliselt kõrgendatud riskiga ka toiduallergiate kujunemise osas. Keegi uuringubeebidest ei olnud ise varem kanamuna söönud.

Beebid jagati juhuslikkuse printsiibil saama kas kuumutatud munapulbrit või platseebot (sama kogus jaapani kõrvitsa pulbrit). Kogused olid alguses väikesed (6-9 kuu vanuses 50 mg kuumutatud munapulbrit) jah hiljem suured (9-12 kuu vanuses 250 mg munapulbrit); samamoodi olid kõrvitsapulbrit saanud lastel erineva kogusega pakendid. Lapsevanemad ega nendega tegelevad arstid ei teadnud, kumba pulbrit lapsed saavad, et nende oletused ühes või teises suunas ei mõjutaks nende käitumist.

Uuringuperioodil raviti titade atoopilist dermatiiti agressiivselt, kõik lapsed püüti lööbe osas võimalikult ägenemistest vabana hoida. On kirjeldatud, et tugevalt põletikus atoopilise naha kaudu võib toiduallergeenide suhtes ülitundlikkus kergemini tekkida. Seega sooviti lööbe ravimisega lisaks sügeluse kontrollile ka vähendada juhuslike munaga kokkupuudete mõju allergiseerumisele.

Uuringu tulemused olid nii selged, et katsed lõpetati ennetähtaegselt. Munapulbrit saanud beebide hulgas esines lihtsalt nii palju vähem munavalgu allergiat.

12 kuu vanuses anti lastele muna süüa ja tuli välja, et munapulbrit saanud laste hulgas tekkis allergiline reaktsioon neljal lapsel 47-st (9%), platseebot saanud laste hulgas 18-l lapsel 47-st (38%).

Tuleb välja, et väga väikestest muna kogustest alustades ja seda iga päev lapsele andes on võimalik oluliselt vähendada (siiski mitte päris alati vältida) munavalgu allergia kujunemise tõenäosust – isegi allergiate suhtes geneetilise eelsoodumusega lastel. Iseenesest tundub see järk-järguline annuse tõstmine loogiline. Näiteks nendel inimestel, kellel on IgE-tüüpi antikehade vahendatud allergia herilaste või mesilaste mürgi suhtes, kasutatakse ka immuunsüsteemi „õpetamiseks“ üliväikseid mürgi koguseid ja järjest tõusvates annustes, kuni jõutakse tavalise putukamürgi kogusteni, et siis eluohtlikke ülereageerimisi enam immuunsüsteemi poolt ei tekiks. Miks siis mitte ka munaallergia ennetamiseks seedetrakti kaudu üliväikeste koguste abil immuunsüsteemile munavalkusid selgeks õpetada.

Ainuke asi, mis paneb mind kukalt kratsima: uuringus kasutatud muna kogused olid pööraselt väikesed. Väiksem annus vastab 0,2 grammile kanamunale ja suurem annus 1,1 grammile munale. Kuidas päriselus beebile iga päev 0,2 grammi keedetud muna anda, vot seda oleks hea teada.

Viited

  1. Kramer MS, et al. Maternal dietary antigen avoidance during pregnancy or lactation, or both, for preventing or treating atopic disease in the child. Evid Based Child Health. 2014 Jun;9(2):447-83. doi: 10.1002/ebch.1972. link
  2. Natsume O, et al. Two-step egg introduction for prevention of egg allergy in high-risk infants with eczema (PETIT): a randomised, double-blind, placebo-controlled trial. Lancet. 2017 Jan 21;389(10066):276-286. doi: 10.1016/S0140-6736(16)31418-0. link

Rubriigid:allergiahaigused, esimene eluaasta, normaalne toitumine

Sildid:, , , , , , , , ,

2 vastust

  1. Põnev lugemine ja hetkel meie peres ka aktuaalne! Kas kuskilt saab lugeda selle kohta, mida teha siis, kui munaallergia on juba välja kujunenud? Kas siis oleks õige vältida igasugust kokkupuudet munaga või tasapisi ikkagi harjutada?

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s