Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Kas beebile võib anda pähkleid?

maapähklid maapähkliallergia pähkliallergia allergiahaigused atoopiline dermatiit anafülaksia imiku toitmine beebiKuna beebidele erinevate toitude alustamise lainel juba olen, siis kirjutan ära ka mõned aastad tagasi palju furoori tekitanud maapähklite loo. Eestis pole maapähkliallergia õnneks mingi eriline teema, aga kuna kõikide muude asjadega (allergiad, ülekaalulisus, depressioon) liigume järjest rohkem muu arenenud maailma suunas, siis noh, ma ei hakka prognoosima, aga mõnedes riikides on eluohtlik maapähkliallergia väga laialt levinud probleem. Pähkliallergia tekib varases lapseeas, sellest ei kasvata välja ja laialt kättesaadav ravi täna puudub (kuigi uuringud käivad ja on isegi päris häid tulemusi juba).

Tänane uuring on ka mu väga suur lemmik sest selle korraldamise idee põhineb väga lihtsal ja geniaalsel tähelepanekul. Nimelt: Iisraelis elavatel juudi lastel esineb maapähklite vastu allergiat umbes kümme korda harvem kui Ühendkuningriigis kasvanud juudi lastel. Samasugune geneetiline foon, erinev keskkond. Miks on sedasi, et ühes kohas elavatel lastel on eluohtlik pähkliallergia praktiliselt olematu ja teistel mitte?

Uuring

LEAP-uuringusse (Learning Early About Peanut Study) haarati 640 imikut vanuses 4-11 kuud, kellel oli juba eelnevalt diagnoositud kas raskekujuline atoopiline dermatiit või allergia muna suhtes või mõlemad. Seega olid uuringus allergiahaiguste suhtes kõrgendatud geneetilise riskiga beebid. Titad jagati juhuslikkuse alusel kaheks: osad hakkasid pähkleid saama esimesel eluaastal vähemalt kolmel korral nädalas, teistele ei antud pähkleid enne viieaastaseks saamist. Loomulikult ei antud beebidele terveid pähkleid (lämbumise risk!) vaid küpsetatud maiustust, mis koosnes 50% ulatuses purustatud pähklitest. Perede kinni pidamist uuringuprotokollist kontrolliti küsimustike abil ja nende kodusid testiti pähkliosakeste taseme suhtes. Uuringu lõpuni pidas vastu 98% lastest ja pähkliallergia esinemist hinnati neil viie aasta vanuses.

Viieaastasena leiti pähklite suhtes allergiat esimesel eluaastal alustanud lastest 2%-l, samas pähkleid vältinud lastest olid allergilised 14%. Esimesel eluaastal (keskmiselt 4.-8. elukuu vahel) pähklite menüüsse lisamist talusid beebid hästi ja see oli neile ohutu.

Seega on vastus pealkirjas esitatud küsimusele – jah, beebidele võib ja tulebki esimesel eluaastal pähkleid anda, see võib aidata neil ära hoida potentsiaalselt eluohtliku allergia kujunemist. Mis puutub Iisraeli lastesse, siis 80-90% sealsetest lastest saavadki pähkleid enne aastaseks saamist. Seal on levinud snäkk nimega Bamba, mis on põhimõtteliselt nagu maapähklimaitselised maisipulgad. Ilmselt titade mõistes nagu meie kamapallide analoog. Ma ei näe põhjust, miks meie beebidel ei võiks kasutada näiteks maapähklivõid, seda saab panna saia peale või ise maapähklivõiküpsiseid teha või muffineid või omnomnom ma lähen nüüd vaatan, mis kapis on.

Du Toit G, et al. Randomized trial of peanut consumption in infants at risk for peanut allergy. N Engl J Med 2015; 372:803-813. doi: 10.1056/NEJMoa1414850. link

Rubriigid:allergiahaigused, esimene eluaasta, normaalne toitumine

Sildid:, , , , , , , , ,

1 vastus

Tagasisideviited

  1. 9 enam levinud viga, mida tehakse beebi lisatoiduga alustamisel

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s