Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Nõude käsitsi pesemine kaitseb allergiate eest

nõude pesemine nõudepesumasin allergia allergiahaigused atoopiline dermatiit allergiline nohu riniit astma“Hügieeni hüpotees” on populaarne teooria, mille kohaselt lapsepõlves ebapiisav kokkupuude erinevate immuunsüsteemi stimuleerivate tegurite, peamiselt mikroobidega, suurendab allergiahaiguste kujunemise tõenäosust. Hüpotees pärineb 1980ndate lõpust, kuid selle kehtivuse kohta leitakse erinevaid tõendeid siiani. Allergiahaiguste kolm suurt kategooriat on atoopiline dermatiit, astma ja allergiline nohu.

Göteborgis kuninganna Silvia nimelise lastehaigla juures läbi viidud jälgimisuuringus leiti, et peredes, kus pestakse nõusid käsitsi, on lastel vähem allergiaid võrreldes peredega, kus nõusid peseb masin.

Uuringusse haarati 1029 7-8-aastast last. Atoopilist dermatiiti esines 23% lastel peredest, kus nõusid pesti käsitsi ja 38% lastel nõudepesumasinaga peredest. Astmat esines vastavalt 1,7% vs 7,3% lastel ning allergilist nohu 10,3% vs 12,9% lastel.

Samas uuriti ka hapendatud probiootikumiderikka toidu (hapukapsas, hapukurk) söömise harjumust ja toidu ostmist taludest. Need praktikad eraldi võetuna ei kaitsnud allergiate eest, kuid koos nõude pesemise harjumustega tekkis sünergistlik kaitsev mõju. Sünergistlik mõju on vastastikku teineteise mõju tugevdav toime, umbes nagu 1+1=3. Nii oli peredes, kus pesti nõusid masinaga, kuid hapendatud toitusid ega taludest ostetud toitu ei söödud allergialisi haigusi 46% lastel. Peredes, kus nõusid pesti käsitsi ja kasutati vähemalt ühte kahest kaitsvast toitumise valikust, esines allergiaid 19% lastel.

Varasematest uuringutest on teada, et nõudepesumasinad eemaldavad nõudelt baktereid palju tõhusamini kui käsitsi pesemine. Hapendatud toitudes on nö looduslikud probiootikumid, kus elavad sees hapnemisega seotud mikroobid. Taludest ostetud toidus on eeldatavasti rohkem baktereid kui kauplustest ostetud pastöriseeritud toidus. Seega oleks justkui tegemist ühe väikse killukesega hügieeni hüpoteesi tõestuse spektris. Tulemusi võivad hägustada aga kaasuvad tegurid, näiteks võivad nõusid käsitsi pesevad pered elada tihedamalt asustatud piirkondades, olla sotsiaalmajanduslikult või immigratsiooni mõistes erineva taustaga.

Hesselmar B, et al. Allergy in children in hand versus machine dishwashing. Pediatrics 2015;135(3). doi: 10.1542/peds.2014-2968. link

Loe ka:

Küünte närimine ja pöidla imemine vähendavad allergiahaiguste riski. link

Lapse sünni aastaaeg ennustab allergiate kujunemist. link

Naha hooldamine atoopilise dermatiidiga lastel. link

Rasvunud lastel võib esineda rohkem astma tüsistusi. link

Rubriigid:allergiahaigused, esimene eluaasta, kõik vanused, koolieelik, koolilaps, teismeline

Sildid:, , , , , , , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s