Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Rotaviiruse vaktsiin ja vähenenud 1. tüüpi diabeeti haigestumine

rotaviirus rota vaktsiin diabeet insuliin suhkruhaigus suhkurtõbi vaktsineerimine imik beebiAustraaliast tuleb põnevaid uudiseid. Kas need ka meile üle kantavad on, pole veel päris kindel, aga küllap tulevik näitab.

Rotaviirus on üks kõhugripi tekitajatest, mis kõige meelsamini võtab sihikule alla aastased beebid. Enne vaktsineerimiste tulekut oli rota beebide haiglaravile sattumise massiivne põhjustaja; pärast riiklikku vaktsineerimiskavasse tulekut on sel põhjusel haiglaravi vajadus kukkunud 70%.

Diabeet on krooniline haigus, mida täna veel välja ravida ei osata. Laias laastus on neid kaks tüüpi. Esimene algab harilikult nooremas eas, autoimmuunse põletiku käigus hävitab keha oma immuunsüsteem kõhunäärmes insuliini tootvad rakud ja haige vajab elu lõpuni insuliini kas süstidena või pumbasüsteemi abil. Teine tüüp on rohkem vanemate inimeste haigus, kus piltlikult öeldes väsivad nii insuliini tootmine kui ka ülejäänud keha rakkude võime insuliinile reageerida. Mõlemal diabeedi tüübi puhul on tulemus sama – veres ringleb palju suhkrut, mis aga rakkudele kasutamiseks kättesaadav ei ole. Rakud on näljas ja samal ajal veres pulbitsev suhkur keerab nässu närvid, silmad, neerud ja veresooned. Isegi tänasel päeval on diabeet raskete tüsistustega, ajapikku invaliidistav ja eluiga selgelt lühendav haigus. 1. tüüpi diabeeti haigestumine tõuseb alates 1980ndatest aastatest kogu maailmas ja keegi ei tea, mis selle põhjus on.

Varasematest uuringutest on teada, et rotaviirusnakkuse põdemine suurendab 1. tüüpi diabeedi kujunemise tõenäosust. Põhjuseks on, nagu sellisel puhul ikka, nn molekulaarne mimikri, kus rotaviiruse pinnavalgud on sarnased keha enda valkudega (käesoleval juhul kõhunäärme insuliini tootvate rakkude pinnavalkudega), ebasoodsate olude kokkulangemisel satub immuunsüsteem segadusse ja korraldab rünnaku kõhunäärme vastu (1). Juba 20 aastat tagasi on näidatud, et pärast rotanakkuse põdemist ilmuvad laste verre 1. tüüpi diabeediga seotud immunmarkerid (2).

Nüüd analüüsiti 1. tüüpi diabeeti haigestunud laste arvu vahemikus 2000-2015 (3). Leiti, et alates 2007. aastast on 0-4 aasta vanuste laste diabeeti haigestumine oluliselt vähenenud. Vanemate laste hulgas jälgitaval perioodil diabeeti haigestumine ei muutunud – järelikult on väiksemad lapsed puutunud kokku mingi kaitsva teguriga, mis suurematest lastest on mööda läinud. Just 2007.a. lisati rotavaktsiin Austraalias riiklikku immuniseerimiskavasse.

See on esimene kord alates 1980ndatest, kui 1. tüüpi diabeeti haigestumine laste hulgas väheneb. Kuigi teadlased ei arva, et rotavaktsiin otseselt diabeedi eest kaitseks, aitab vaktsineerimine nähtavasti ära hoida rotaviirusnakkuse põdemise kahjuliku mõju.

Teadlased plaanivad nüüd veel täpsemalt vaadata diabeediga ja diabeedita väikelaste tervisekaarte, et hinnata seoseid vaktsineerimise ja haigestumise vahel, samuti võrrelda teisi võimalikke mõjutavaid tegureid. Praeguseks pole veel teada, kas diabeeti haigestumise vähenemine on püsiv või mööduv, samuti ei ole sarnast vähenemist teiste populatsioonide hulgas varem näidatud. Hoopis vastupidi – Soomes on sarnast asja juba varem uuritud ja diabeeti haigestumist pärast rotavaktsiini tulekut pole leitud (4). Soomlaste geneetika on muidugi oma muust maailmast ka üpris erinev.

Loe ka:

  • Rotavaktsiin vähendab kõhuviirusesse haigestumist. link
  • Kõhuviiruse korral pole lahjendatud õunamahl halvem kui rehüdreerimislahus. link
  • Probiootikumidest polegi kõhuviiruse korral kasu? link

Viited

  1. Honeyman MC, et al. Rotavirus infection induces transient pancreatic involution and hyperglycemia in weanling mice. PLoS One. 2014 Sep 2;9(9):e106560. doi: 10.1371/journal.pone.0106560link
  2. Honeyman MC, et al. Association between rotavirus infection and pancreatic islet autoimmunity in children at risk of developing type 1 diabetes. Diabetes. 2000 Aug;49(8):1319-24. link
  3. Perrett KP, et al. Association of Rotavirus Vaccination With the Incidence of Type 1 Diabetes in Children. JAMA Pediatr. 2019 Jan 22. doi: 10.1001/jamapediatrics.2018.4578. link
  4. Vaarala O, et al. Rotavirus Vaccination and the Risk of Celiac Disease or Type 1 Diabetes in Finnish Children at Early Life. Pediatr Infect Dis J. 2017 Jul;36(7):674-675. doi: 10.1097/INF.0000000000001600. link

Rubriigid:esimene eluaasta, koolieelik, kroonilised haigused, seedetrakt, Vaktsineerimine

Sildid:, , , , , , , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s