Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Mootorrattakiivri kasutamine ja lülisamba kaelaosa vigastused

mootorratas motikas võrr sääreväristaja kiiver peatrauma peavigastus ajukahjustus mootorrattaõnnetus avarii liiklustraumaTalv näitab veel natuke oma nürisid küüsi ja õige aeg on kevadeks ettevalmistusi teha. Mootorrattaga põristajad on ju meil üks sort kevadekuulutajaid. Kas kõigil on ikka kiivrid parajad ja terved ja läikima löödud?

Mõnikord lihtsalt peab tegema täiesti Captain Obvious teadusuuringuid. Kuigi on rohkelt tõendust selle kohta, kuidas kiivri kasutamine kaitseb mootorrattaõnnetustesse sattunuid peatraumade ja surma eest, on mõnedes ringkondades püsinud kartus, et seesama kiiver suurendab lülisamba kaelaosa vigastuste riski. Et siis kiivri võrra suurem ja raskem pea paneks nagu avariiolukorras suurte jõudude meelevalda sattuvale kaelale suurema koormuse ja justkui võiks sedasi kaelavigastusi halvendada.

Et seda oletust testida, analüüsiti mootorrattaõnnetuse tagajärjel haiglasse sattunud 270 525 patsiendi andmeid. Kiivrit kandsid 58% õnnetusse sattunud mootorratturitest. Peatrauma tekkis kiivriga sõitjatel ootuspäraselt harvem kui ilma kiivrita sõitjatel (15% kiivriga vs 28% kiivrita), seal hulgas ajukahjustus erines praktiliselt kahekordselt (11% kiivriga vs 21% kiivrita).

Lülisamba kaelaosas tekkinud luumurdude esinemissagedus oli ilma kiivrita sõitjate hulgas nõks kõrgem (10%) kui kiivriga sõitnutel (9%), kusjuures raskemaid kaelavigastusi oli ilma kiivrita sõitjatel ka rohkem (3,2% kiivrita vs 2,6% kiivriga). Kumbki erinevus ei osutunud statistiliselt oluliseks. 

Lisaks oli ilma kiivrita sõitnutel vigastused raskemad ja nad pidid kauem viibima haiglaravil, seal hulgas intensiivravil. Haiglast välja kirjutades läksid nad suurema tõenäosusega edasi teise tervishoiuasutusse (kiivrit kandnud kannatanud läksid rohkem koju) ja nende hulgas oli ka suremus kõrgem kui kiivrit kandnutel. Luumurdude esinemine lülisamba rinna- ja nimmeosas oli gruppides ühesugune.

Seega – kes linna vahele põristama lähevad, kiiver pähe!

Khor D, et al. The impact of helmet use on outcomes after a motorcycle crash. Injury. 2017 May;48(5):1093-1097. doi: 10.1016/j.injury.2017.02.006. link

Rubriigid:koolilaps, teismeline, trauma

Sildid:, , , , , , , , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s