Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Mis siis, kui aastane laps ei maga kogu öö?

beebi uni magamine ööuni ärkamine rinnapiim imetamine rinnaga toitmineÜldiselt on nii, et pärast kuue kuu sünnipäeva ei peaks beebid enam öist söötmist vajama. Sellesse vanusesse jõudnud laps peaks olema piisavalt küps nii oma närvisüsteemi kui ainevahetuse poolest, et suudab magada umbes kuus tundi järjest ilma söömata. Teooriast hoolimata pole harvad need juhud, kus veel kaheksa-üheksa kuu vanused beebid tahavad öö läbi rinnal olla või aastasel lapsel tuleb teemaks öisest söötmisest võõrutamine. Eelmise aasta lõpul avaldati uuring, mis esiteks kinnitab seda igapäevaelu tähelepanekut ja teiseks on võib-olla natuke julgustav ka.

Analüüsiti infot, mis laste une kohta oli kogutud Kanadas ühe suurema emade ja laste uuringu raames. Kogu öö magamine tähendas kas kuus või kaheksa tundi järjest magamist ilma üles ärkamata. Andmed öise une kohta olid olemas 388 kuue kuu vanuse ja 369 aasta vanuse lapse kohta.

Kuue kuu vanuses ei maganud kuut järjestikust tundi 38% uuringus osalevatest lastest ja üle poolte (57%) ei maganud kaheksat tundi järjest. Ühe aasta vanuses oli veel jäänud 28% lastest, kes ei maganud kuut tundi ja 43% lastest, kes ei maganud kaheksat tundi järjepanu. Leiti ka sooline erinevus: kuue kuu vanuses magas kaheksa tundi järjest veidi rohkem tüdrukuid kui poisse (48% tüdrukutest, 39% poistest).

Kuigi varasemates uuringutes on leitud, et emade depressioon ja ärevushäired mõjutavad beebide und, ei leitud käesolevas töös, et laste öised ärkamised oleks emade sünnitusjärgsete meeleoluhäiretega seotud. Küll aga leiti, et titad, kes ei maganud kuus või kaheksa tundi järjest, sõid suurema tõenäosusega rinnapiima (rinda sõi 55% nendest, kes magasid kogu öö ja 80% nendest, kes ei maganud). Viimane on teadupoolest kasulik nii emadele kui ka lastele.

Läänemaailma kuldseks standardiks peetakse praegu, et kuskil 6-12 kuu vanuses hakkavad lapsed magama järjest kuus või kaheksa tundi öö jooksul. Unekoolid on populaarsed ja öine rinnast toitmine soovitatakse lükata päevatundidele. Käesolev uuring aga ütleb, et imikute une-ärkveloleku tsükli arengus on suured varieeruvused ja kui ka lapsed ei maga öösel nii, nagu me võib-olla ootaks, ei tähenda see, et neil midagi viga oleks. Siin uuringus oli normaalse arenguga lapsi võrdselt nii kogu öö magavate kui mitte magavate laste hulgas, öised ärkamised ei ennustanud mingeid arengu kõrvalekaldeid ka tulevikus mitme aasta jooksul.

Peab muidugi vahet tegema kogu öö magamisel (kuus või kaheksa tundi järjest magamine), öö jooksul magatud ajal ja kogu ööpäeva jooksul magatud ajal. Liiga vähe unetunde ööpäevas mõjutab laste arengut selgelt väga halvasti. Ja teine asi, mis tundub isegi liiga loll, et öelda: kui laps enam rinda ei võta, siis ööseks mingit lutipudelit kindlasti voodisse anda ei tohi.

Ma pean oma praktikast küll ütlema, et öisel ajal magamine võiks olla see suund, mille poole püüelda. Need teisel elupoolaastal öö otsa rinna otsas olijad lapsed tihti kurnavad oma emad väga ära ja ebamõistlikult väsinud ema mõjutab kogu peresüsteemi. Teiselt poolt mängib osadel lastel rolli ka öösel söödud rinnapiima kogus. Osad lapsed tõesti ainult lutsivad rinda ja piima sealt eriti ei saagi. Teine osa lastest aga sööb öö jooksul märkimisväärse koguse rinnapiima, on seepeale päeva esimesel poolel isutud, söövad vähem lusikatoitu ja ei võta kaalus hästi juurde. Suured piima kogused annavad oma panuse ka rauavaegusaneemia kujunemisele. Nii mõnegi seisma jäänud kaalukõvera oleme öisest söötmisest võõrutamisega raja peale tagasi saanud.

Ehk siis tundub, et suurem jagu lastest ja emadest saavad kasu sellest, kui teisel elupoolaastal rinda mitte anda, sellega paraneb emade väsimus, laste uni ja päevane söögiisu. Kui aga juhtub olema laps, kes öösel korduvalt ärkab, aga normaalselt kaalus läheb ja see ema jaoks okei on, siis käesolev uuring annab selles mõttes julgust, et lapse arengu mõttes pole öistest ärkamistest küll midagi hullu.

Pennestri MH, et al. Uninterrupted Infant Sleep, Development, and Maternal Mood. Pediatrics. 2018 Dec;142(6). doi: 10.1542/peds.2017-4330. link

Rubriigid:esimene eluaasta, Normaalne areng, rinnaga toitmine

Sildid:, , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s