Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Pähklite söömine raseduse ajal soodustab loote aju arengut

pähklid rasedus aju areng iq kognitiivsed võimed funktsioonid intelligentsus maapähkel mandlidPähklid on üks Vahemere dieedi tuumikkomponente, mis selle toitumisviisi kasude taga seisab. Teised Vahemere dieedile iseloomulikud elemendid on rohkesti puu- ja köögivilju, kaunvilju, kala ja mereande, oliiviõli ja täisteratooteid (eriti nisu), samaaegselt vähe punast liha ja mõõdukalt piimatooteid. Punane vein mõõdukas koguses võib, aga ei pruugi toidu kõrval olla, kuid kange alkohol Vahemere dieediga kokku tüüpiliselt ei käi.

Pähklite söömist on täiskasvanutel seostatud väiksema kõrgvererõhktõppe ja diabeeti haigestumise riskiga, need vähendavad (paha) oksüdatiivset stressi organismis ja neil võib olla kaitsev mõju vanusega tekkiva vaimse võimekuse languse suhtes (ehk siis võivad kaitsta dementsuse eest). Seda loetelu täiendab nüüd uus teadmine: raseduse ajal, eriti raseduse alguses söödud pähklid aitavad kaasa loote närvisüsteemi arengule.

Esimeses vastavateemalises uuringus Hispaanias jälgiti üle 2200 ema ja lapse paari. Pähklite söömise kohta koguti andmeid raseduse esimesel ja viimasel kolmandikul toitumisküsimustike abil. Eraldi uuriti kreeka pähklite, mandlite, maapähklite, sarapuupähklite ja seedermänniseemnete tarbimist. Laste neuropsühholoogilist arengut hinnati mitmete erinevate testidega 18 kuu, viie aasta ja kaheksa aasta vanuses.

Kõige rohkem pähkleid söönud emad sõid natuke vähem kui 3 x 30 g pähkleid nädalas – veidi vähem kui Hispaania kohalik tervisliku toitumise juhend soovitab. Ka Eesti toitumissoovituste kohaselt võiks päevas süüa (olenevalt ööpäevasest kaloraažist) 1-4 portsjonit pähkleid-seemneid päevas, kusjuures üks portsjon on 10 grammi, see on umbes üks peotäis või üks supilusikatäis. Tavalistes poes müüdavates pakkides on pähkleid korraga 200 või 300 grammi, seega 90 grammi nädalas pole sugugi mingi uskumatu kogus ära süüa. 

Leiti, et raseduse alguses kõige rohkem (seesama 3 x 30 g) pähkleid söönud emade lastel olid isegi veel kuni kaheksa aastaseks saades kõige paremad testitulemused erinevaid kognitiivseid funktsioone mõõtes, näiteks tähelepanu või töömälu osas. Raseduse viimasel kolmandikul oli pähklite söömise ja lapse närvisüsteemi arengu vaheline seos juba nõrgem, kuigi mingi mõju ikkagi leiti ka.

Et mitte jääda sellesse lõksu, et tõenäoliselt haritumad emad söövad tervislikumalt ja neil on parem ligipääs ka pähklitele ja kõrgema haridusega emadel ongi üldiselt paremini arenenud lapsed, võeti analüüsides arvesse kõikvõimalikke mõjutajaid: ema haridustase, sotsiaalne klass, kehamassiindeks, kalorite tarbimine, kala tarbimine, oomega-3 rasvhapete tarvitamine, alkoholi tarvitamine ja suitsetamine raseduse ajal. Kõik need on teadaolevad laste kognitiivse arengu mõjutajad. Ka kõiki neid arvesse võttes jäi pähklite söömise tähtsus ikkagi püsima.

Mõni ime ka. Pähklites on rohkelt kasulikke rasvhappeid (näiteks oomega-3 ja oomega-6 rasvhapped), samuti mitmeid olulisi mikroelemente (näiteks seleeni või närvisüsteemi arenguks vajalikku foolhapet). Aju koosnebki meil peamiselt ju rasvast ja veest. Raseduse ajal on aju areng kiire ja keeruline, on üpris loogiline, et ema toitumisel on sellele palju energiat nõudvale protsessile oma mõju. Just raseduse alguse osas toimub väga palju olulisi protsesse üksteise järel, ma siiamaani kuulen loote arengule mõeldes peas kõlamas esimese kursuse loengut: „neuraalplaadist tekib neuraaltoru… tekib neuraaltoru… tekib neuraaltoru“ ja see tekib juba 14.-28. päeval pärast rasestumist. Ega ma sellest arengust tegelikult suurt muud ei teagi, aga see neuraaltoru tekkimine on seal kõige olulisem osa. Mõjutab lastel testide tulemusi veel kaheksa aastat hiljem, nagu siit uuringust näha on.

Gignac F, et al. Maternal nut intake in pregnancy and child neuropsychological development up to 8 years old: a population-based cohort study in Spain. Eur J Epidemiol. 2019 May 7. doi: 10.1007/s10654-019-00521-6. link

Rubriigid:ema kõhus, Normaalne areng, normaalne toitumine

Sildid:, ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s