Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Kuidas internetis head terviseinfot leida?

dr google kvaliteetne terviseinfo internetis kuidas leida usaldusväärseid allikaid tõenduspõhine infoSattusin eile Vikerraadiosse Huvitaja saatesse rääkima sellest, kuidas dr Google’i abil ennast ise paremini aidata. Ei teadnudki, et ma rääkides nii hirmsasti monoloogi pean 😐 Igatahes on see interneti teema mind ka varem kõnetanud ja juba pikemat aega on üks poolik kvaliteetse interneti postitus oma tähetundi oodanud. Puhusin selle pealt tolmu ära ja leidsin, et päris kobe tükk teine.

Internet ja terviseinfo

Internet ja meditsiiniline informatsioon käivad käsikäes praktiliselt interneti sünnist saati. Vikipeedia väidab, et kommertskasutusse jõudis esimene arvutivõrk 1984. aastal ja 1993. aastal loodi esimene mugava kasutajaliidesega veebibrauser. Esimene internetti ja tervisealast informatsiooni käsitlev uuring pärineb juba 1994. aastast – USA rahvuslik meditsiiniraamatukogu (National Library of Medicine) sedastas, et “tervisele pühendatud internetileheküljed on võrdlemisi haruldased ja kättesaadavad peamiselt vaid akadeemilistes asutustes” (1). Vaid neli aastat hiljem 1998 oli kolmandik Medline’i tehtud päringutest meditsiiniga mitte seotud inimeste ja üliõpilaste poolt, kolmandik meedikute ja kolmandik uurijate poolt (2). On arvatud, et kui haritud inimene otsib oma terviseseisundi kohta informatsiooni mainekalt terviseleheküljelt ühe tunni, siis suure tõenäosusega leiab ta sellist informatsiooni, mida tema arst ei tea (3).

Kuidas sellest ookeanist usaldusväärne info üles leida?

  • Kasuta usaldusväärseid lehekülgi. Toon allpool mõned eesti- ja ingliskeelsed viited. Üldiselt on usaldusväärsed suurte kliinikute, riigiasutuste (nt Haigekassa, Terviseamet jm), teadusasutuste ja erialaühenduste lehed.
  • Uuri, kes on veebilehe taga. Sageli tahetakse tervisejutu lõpuks maha müüa mõnda toodet ja räägitakse kokku ükskõik mida, et aga ost lukku lüüa. Müügijutt igasuguste käsimüügis ja käest kätte müüdavate pillide ja salvide ja õlide ja seadmete kohta kuulub kategooriasse “väga kahtlane”, sest kui müüja näol ei ole tegemist tervishoiutöötajaga, siis neid mitte keegi ei kontrolli ei jutu ega toote osas.
  • Ravimifirmad teevad teinekord reklaamlehekülgi “teadlikkuse tõstmise” eesmärgil, et siis hästi teadlikud patsiendid läheksid kõik oma perearsti juurde ravi küsima. Õnneks on Eestis retseptiravimite reklaam laiemale avalikkusele keelatud ja ravimifirmadele kehtib võrdlemisi range reglement, millist infot nad levitada tohivad. Isegi kui nad tegelikult lihtsalt tahavad oma ravimite müüginumbreid tõsta ja seaduse järgi kvalifitseeruvad sellised veebisaidid reklaami alla, on firmadel kohustus jagada usaldusväärset infot ja mitte jagada tõendamata lubadusi.
  • Ingliskeelses internetis on kasutusel kvaliteetset ja usaldusväärset terviseinfot jagavatele lehekülgedele paigaldatav “HON code” märk. Lisaks on kasutusel teisi märke, mille jagajad igaüks veidi erinevatel (kuigi sarnastel) põhimõtetel hindavad saidi loomise protseduure ja infojagamise reegleid. Märgid ei anna küll raudkindlat garantiid, et kõik materjal leheküljel õige on, aga vähemalt on lootust, et veebilehe pidajad toetuvad tõenduspõhisusele ja uuendavad seda regulaarselt. Usaldusväärsetele allikatele jagatavad märgid on ajalimiidiga, olgu see siis aasta-kaks-kolm, aga mitte nii, et ükskord kleeps külge ja nii jääbki.
  • Kui jutt internetis erineb väga olulisel määral arsti juures räägitust, siis parem leida uus lehekülg.
  • Häid lehekülgi uuendatakse regulaarselt.
  • Sageli on konkreetsed mõõdetavad väited varustatud asjakohaste viidetega. See ei saa muidugi alatine reegel olla, intervjuudes, videotes või ajaleheartiklites pole viitamine eriti võimalik.
kvaliteetne internet usaldusväärne terviseinfo tõenduspõhine dr google

Mõned levinumad usaldusväärse terviseinfo allikatele jagatavad tunnusmärgid.

Usaldusväärsed leheküljed eestikeelses veebis

inimene.ee

kliinik.ee

Tartu Ülikooli Kliinikum jagab erinevate kliinikute all patsiendiinfot

Ida-Tallinna Keskhaigla on patsiendiinfo ühte kohta kokku kogunud

Tallinna Lastehaigla on kokku kogunud hulga lastega seotud viiteid

Usaldusväärsed leheküljed ingliskeelses veebis

WebMD on minu igapäevasel töölaual oleva Medscape’i tavalugejale suunatud sõsar. WebMD alla kerides näeb neid igat sorti kvaliteetse interneti märke ka.

kidshealth.org on hästi vahva leht, kus on lisaks lapsevanematele suunatud artiklitele ka artiklid lastele ja teismelistele. Vaimse tervise artikleid olen oma teismelistele patsientidele küll saatnud sealt.

healthychildren.org on Ameerika pediaatrite akadeemia lehekülg.

UpToDate on paljude arstide lemmik infoallikas; arstide osa on seal küll maksumüüri taga, aga patsientide infolehed on seal asjalikud, kuigi visuaalide poolest see leht väga ei hiilga.

Viited

  1. Lacroix EM, et al. Service providers and users discover the Internet. Bull Med Libr Assoc. 1994 Oct;82(4):412-8. link
  2. Lindberg DA, et al. Medicine and health on the Internet: the good, the bad, and the ugly. JAMA. 1998 Oct 21;280(15):1303-4. doi: 10.1001/jama.280.15.1303. link
  3. Ferguson T. From patients to end users. BMJ. 2002 Mar 9;324(7337):555-6. link

Rubriigid:Uncategorized

Sildid:, ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s