Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Maailma Terviseorganisatsioon: teismeliste tervis on uue aasta prioriteet

teismelised noorukid noored tervis võrdsus ebavõrdsus maailma terviseorganisatsioonMaailma Terviseorganisatsioon (WHO) loetleb iga aasta alguses erinevate ekspertide koostöös välja valitud olulisemad ohud või väljakutsed, mis inimeste tervist järgneva aasta jooksul mõjutada võivad. Eelmisel aastal näiteks valiti sinna loetellu vaktsineerimises kõhklemine, mis sai palju avalikku kajastust. Tänavuse 13 tervist mõjutava teema hulgas on esikohal sama, mis eelmisel aastal: kliimamuutus ja selle mõju tervisele. Lastesse lähemalt või kaugemalt puutuvaid teemasid on tänavu mitu, kõige otsesem neist teismeliste ohutus.

Igal aastal sureb maailmas enam kui miljon teismelist vanuses 10-19 aastat. Noorte peamised surmapõhjused maailmas on liiklusavariid, HIV, enesetapud, alumiste hingamisteede infektsioonid ja vägivald. Nende surmapõhjuste riske suurendavad paljud tegurid, näiteks alkoholi, tubaka ja narkootikumide tarvitamine, füüsilise aktiivsuse vähesus, kaitsmata seks ja varasem kokkupuude väärkohtlemisega.

Alanud aastal plaanib WHO välja anda uusi juhiseid poliitikutele, tervishoiutöötajatele ja õpetajatele, et edendada noorte vaimset tervist, ennetada narkootikumide ja alkoholi tarvitamist, vähendada enesekahjustamist ja vägivalda. Samuti on plaanis parandada noorte teadlikkust HIV ja teiste sugulistel teel levivate haiguste ennetuse, rasestumisest hoidumise, raseduse ja sünnituse osas.

Teine teema tänavusest valikust, mida ma oluliseks pean, on ebavõrdsuse vähendamine – ebavõrdsus tervises on väga oluline ka Eestis. WHO nägemuse kohaselt võiks parandada näiteks laste ja emade tervishoidu, toitumist, soolist võrdsust ja vaimset tervist. Soovitatakse, et kõik riigid võiks 1% oma sisemajanduse koguproduktist suunata esmatasandi tervishoidu, et võimalikult paljudel inimestel oleks ligipääs heal tasemel elementaarsetele tervishoiuteenustele võimalikult kodu lähedal. Esmatasandi tervishoiule rõhu asetamine on igati pragmaatiline, sest esmatasand suudab lahendada umbes 85% meditsiinis ette tulevatest probleemidest, samal ajal läheb Eestis tervishoiuteenustele kulunud rahast esmatasandile ainult umbes 15%.

Loe ka: 

Vägivallaga kokku puutuvatel teismelistel on suurem ülekaalulisuse risk. link

Teismeliste depressiooni tuleb otsida kõikjalt. link

Noortel mõjutab depressioon kõhtu ja ärevus nahka. link

 

Rubriigid:teismeline

Sildid:, , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s