Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Munaallergia risk ei sõltu muna menüüsse lisamise vanusest

Misawa children experience an excellent eggstravaganzaMuna on üks sagedasemaid allergeene imiku- ja väikelapseeas. Kui suur hulk toiduallergiaid püsivad esimestel eluaastatel umbes 6-8 kuud ja siis kaovad, siis munaallergiast pahatihti välja ei kasvata. 16. eluaastaks küll laheneb allergia umbes 70%-l lastest (1), aga see on ikkagi oluliselt hiljem kui näiteks lehmapiimavalgu allergia, mis pärast teist eluaastat praktiliselt enam teema ei ole (2). Munaallergia ennustab sageli ka hilisemat astma kujunemist (3). Nüüd paar aastat tagasi näidati, et regulaarne muna söömine 4-6 kuu vanuses ei suurenda ega vähenda munaallergia esinemise tõenäosust 1 aasta vanuses või hiljem.

Austraalias viidi läbi juhuslikustatud topeltpime katse (4) kõrge geneetilise allergiariskiga lastel. Uuringus osales 820 last vanuses 4-6,5 kuud. Laste emadel oli diagnoositud atoopilist dermatiiti, kuid uuringu alguses ei olnud lastel endil allergiliste haiguste sümptomeid ja nad ei olnud varem veel muna toiduks saanud. Lapsed jagati juhuslikkuse printsiibil saama kas munapulbrit või platseebot (samasuguse välimusega riisipulber), mis segati nende toidu sisse iga päev kuni laste kümne kuu vanuseks saamiseni. 10 kuu vanuses alustati mõlemas grupis tavalise keedetud muna söömist. 12 kuu vanuses teostati provokatsioonikatsud ja nahatorketestid, et hinnata munavalgu suhtes ülitundlikkuse olemasolu.

IgE-vahendatud allergiat (s.t. tõeline vereprooviga kindlaks tehtav allergia) diagnoositi 7%-l lastest muna saanute grupis ja 10%-l kontrollgrupis. Ülitundlikkus muna suhtes kujunes 10%-l muna saanud ja 15%-l platseebot saanud lastel. Uuringu alguse ja 12 kuu vanuseks saamise vahelisel perioodil esines atoopilist dermatiiti 10%-l lastest muna ja 11%-l platseebo grupis. Ükski nendest erinevustest gruppide vahel ei olnud statistiliselt oluline. Uuringupulbri kasutamise katkestas allergilise reaktsiooni tõttu 6% muna ja 1% platseebot saanud lastest.

Kahel lapsel muna grupist ja ühel platseebo grupist kujunes anafülaktiline reaktsioon ehk potentsiaalselt eluohtlik allergiline reaktsioon toore muna provokatsioonil 12 kuu vanuses. Kasutatud munapulber ei tekitanud kellelgi anafülaksiat. Lisaks, 65 lapsest, kellel tekkis toore muna provokatsioonil allergiline reaktsioon, said 60 ilma mingite probleemideta süüa keedetud või küpsetatud muna.

Uurijad järeldavad, et ilma atoopilise dermatiidita lastel võib muna lisada menüüsse julgelt juba 4-6,5 kuu vanuses ja see ei mõjuta oluliselt neil munaallergia kujunemise tõenäosust.

Meie praegune imikute toitmise juhis aastast 2012 ütleb, et munakollast alustada kaheksa kuu ja munavalget ühe aasta vanuses. Tundub, et tegelikult oleks aeg seda juhist juba kaasajastada ja öelda, et munaga võib alustada samal ajal kui muu lisatoiduga ja sellest ei juhtu mitte midagi. Samas öeldakse seal ka väga kenasti: “Samal toidukorral ei ole sobiv lapsele pakkuda nii muna kui ka liha. Põhjuseks on mõlema toiduaine kõrge valgusisaldus” ja “Salmonelloosiohu tõttu ei tohi lapsele anda toorest muna.” Täiesti mõistlikud soovitused mõlemad.

Viited

  1. Hasan SA, et al. Egg hypersensitivity in review. Allergy Asthma Proc. 2013 Jan-Feb;34(1):26-32. doi: 10.2500/aap.2013.34.3621. link
  2. Skripak JM, et al. The natural history of IgE-mediated cow’s milk allergy. J Allergy Clin Immunol. 2007 Nov;120(5):1172-7. link
  3. Tariq SM, et al. Egg allergy in infancy predicts respiratory allergic disease by 4 years of age. Pediatr Allergy Immunol. 2000 Aug;11(3):162-7. link
  4. Palmer DJ, et al. Randomized controlled trial of early regular egg intake to prevent egg allergy. J Allergy Clin Immunol. 2017 May;139(5):1600-1607.e2. doi: 10.1016/j.jaci.2016.06.052. link

Rubriigid:allergiahaigused, esimene eluaasta, normaalne toitumine

Sildid:, , , , , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s