Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Miks on beebil kaka roheline?

beebi kaka roheline väljaheide rohekas roeTäna kutsun teid ekskursioonile beebide kaka põnevasse maailma. Rohelise kaka küsimus (ja me räägime siin tõesti rohelisest, mururohelisest kakast) kerkib ikka aeg-ajalt üles. Kuigi võib päris hirmutav olla, kui mähkmest vaatavad vastu selged tõendid sellest, et beebi on hauganud hea tüki „Tondipüüdjate“ rohelisest limakollist, ei ole roheline kaka tavaliselt mingi põhjus muretsemiseks. Beebide tervise kohta kirjutatud õpikud enamasti ei ütle, mis värvi kaka olema peaks. Kaka värv ei ole mingi haigus ja kui laps on muus osas rõõmus ja häirimatu, ei maksa rohelisest kakast suuremat numbrit teha.

Mida ütleb teaduskirjandus?

Nii mõnedki teadlased on võtnud ette beebide kaka uurimise tähtsa töö. Näiteks 600 tervel Hollandi beebil (esimesel kolmel elukuul) leiti, et rinnapiimatoidul imikutel vähenes kakamiskordade arv esimeste kuude jooksul keskmiselt 3,6-lt korralt 1,8-le korrale, aga piimasegu (kas ainult piimasegu või läbisegi rinnapiimaga) saanud imikutel püsis kakamiskordade arv ühesugusena. Kõigi kolme kuu jooksul kakasid rinnapiimatoidul imikud sagedamini kui piimasegu saanud beebid. Rinnapiimatoidul beebide kaka oli vedelam kui piimasegu saanutel ja nende kaka oli enamasti kollane. Kolme kuu vanuses oli 50%-l piimasegu saanud beebidest kaka värv roheline. Teadlased järeldavadki, et piimasegu saavatel imikutel tuleb rohelist värvi kakat pidada normaalseks (1).

Türgis tervete imikute kontrollis käinud 1021 lapse pealt saadi teada, et esimesel elukuul kakavad beebid keskmiselt kuus korda päevas, teise elukuu lõpuks oli see vähenenud keskmiselt ühe korrani päevas ja püsis ühe korra peal kuni laste kaheaastaseks saamiseni. Teise elukuu ajal ei kakanud igapäevaselt 40% imikutest, niisugune harv kakamine püsis kuni kuue kuu sünnipäevani, mil lapsed hakkasid saama lisatoitu. Hollandlastega sarnaselt leiti, et rinnapiimatoidul imikud kakasid sagedamini kui piimasegu söövad beebid. Gaasivaludega beebid kakasid esimese kahe eluaasta jooksul harvem kui ülejäänud (2).

Mis puutub beebide kaka värvusse, siis türklased kirjeldasid esimesel elukuul kõige sagedamini kollast kakat (96%), kuus kuud oli kõige popim rohelise kaka vanus (31%) ja kaheaastaselt pruun (70%). Vanus ja kaka värvus olid omavahel seotud – mida suurem vanus, seda tumedam kaka. Türgis soovitatakse imikutele rauavaegusaneemia ennetuseks rauapreparaate; rauda saanud imikutest 23%-l oli rohelist väljaheidet, rauda mitte saanutest vaid 4%-l. Muud toitmise iseärasused (rinnapiim, piimasegu, lisatoidud) kaka värvust ei muutnud üheski vanusegrupis. Gaasivalude esinemise ja kaka värvuse vahel mingit seost ei leitud (2).

Ka piimasegude vahel on erinevusi, mõned tekitavad rohkem rohelist kakat kui teised (3).

Ühendkuningriigis enam kui 12 000 lapsel leiti sarnaseid asju nagu eelnevates uuringutes, lisaks märgivad sealsed teadlased, et musta värvi kaka oli igas vanuses lastel (uuringus 0-42 kuud) väga harv (4).

Normaalne kakamine

Pärast seda, kui sünnitusmajas on ära tulnud kleepuv ja kitti meenutav mekoonium, on tavaline vastsündinu kaka kollane ja üsna vedel, umbes nagu sinep riisiga. Rinnapiimatoidul imiku jaoks on normaalne kakada kümme korda ühe päeva jooksul ja üks kord kümne päeva jooksul (minu töös on tegelikult rekord 22 päeva täiesti tervel beebil) – rinnapiim võib imenduda täiesti jääki jätmata ja seni kui laps pissib ja kasvab-areneb normaalselt, pole mittekakamine eriline probleem.

Kuna lapse soolestiku mikrobioota alles küpseb ja mikroobikooslused muutuvad esimese eluaasta jooksul pidevalt, siis ka sellega seoses muutub kaka värvus ja iseloom ja kakamise sagedus mitu korda – isegi esimesel elupoolaastal, kui laps sööb kogu aeg ühte ja sama piima. Hiljem juba võib iga uus lisatoit kakat jälle natuke omamoodi muuta. Kaka värv iseenesest pole mingi haigus, tuleb ikka lapsele ka otsa vaadata.

Mõnel pool ikka veel otsitakse kakast stafülokokki. See pole küll esimene mõte, mis pähe tuleks ja võib viia põhjendamatu antibiootikumide kasutamiseni. Stafülokokid on osa meie normaalsest mikrobiootast ja elavad muu hulgas ka soolestikus. Ma ei ütle, et stafülokokilist seedetrakti infektsiooni üldse olemas ei ole, aga see on siis ikka korralik haigestumine, mitte niisama mõned päevad rohelist kakat.

Küll aga võib mõnikord olla tegemist lehmapiimavalgu talumatusega. Mitte iga roheline kaka ei ole lehmapiimavalgu talumatus, aga kui laps on oma rohelise kaka juures rahutu, viril, kakas võib olla ka verekiudusid, siis võib talumatusele mõelda. Ka kõige tavalisemate kõhuviiruste ja köha-nohuviiruste korral on beebide kaka rohekam ja limasem, see läheb tavaliselt ise mööda pärast haigusepisoodi lahenemist.

Kindlasti teevad väga ärevaks must ja valge, mõnikord ka punane kaka. Kui kaka on tume ja meenutab mustsõstraželeed (läikiv ja tarretise moodi), võib see olla soolestiku invaginatsiooni ehk sooletuppumuse märguandeks. See on kiiret kirurgilist abi nõudev haigus. Musta värvi kaka (ja musta värvi okse) võivad tekkida ka seedetrakti ülemise osa verejooksu tagajärjel. Igapäevases praktikas on musta kaka põhjusteks siiski tavaliselt kas rauapreparaadid, mustikad, ka söetabletid ja harva lagrits. Valge kaka (võib käia koos tumeda uriiniga) tekib selliste haigustega, kui sapipigment bilirubiin ei jõua normaalselt soolestikku. Punane kaka võib olla küll verejooksust (eriti soolestiku alumise osa verejooksust), aga enne arsti juurde sõitmist mõelge veel, ega pole menüüs olnud peeti või kunstlikult magustatud punaseid jooke.

Visuaalsed abivahendid

Suured kakahuvilised võivad tutvuda kakapiltide galeriiga siin.

Süvahuvilised võivad endale tõmmata Androidi või Apple’i äpi PoopMD, mis peaks foto alusel analüüsima beebi kakat ja hindama, kas tegemist on normaalse või haigusliku kakaga. Ma ise pole seda kasutanud, aga Johns Hopkinsi ülikoolis välja töötatud, peaks olema igati usaldusväärne.

Viited

  1. de Hertog J, et al. The defecation pattern of healthy term infants up to the age of 3 months. Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed. 2012 Nov;97(6):F465-70. doi: 10.1136/archdischild-2011-300539. link
  2. Tunc VT, et al. Factors associated with defecation patterns in 0-24-month-old children. Eur J Pediatr. 2008 Dec;167(12):1357-62. doi: 10.1007/s00431-008-0669-2. link
  3. Duman N, et al. Are the stool characteristics of preterm infants affected by infant formulas? Turk J Pediatr. 2000 Apr-Jun;42(2):138-44. link
  4. Steer CD, et al. The variation in stool patterns from 1 to 42 months: a population-based observational study. Arch Dis Child. 2009 Mar;94(3):231-3. doi: 10.1136/adc.2007.130849. link

Rubriigid:esimene eluaasta, seedetrakt

Sildid:, , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s