Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

UK: Suhkruvaba näts aitaks vähendada tervishoiukulusid

suhkruvaba näts närimiskumm kaaries hambakaaries happerünnakMa tean, see on natuke kahtlane materjal (tööstuse rahastatud uuring), aga suvisel rändamiste perioodil võib-olla hea meeldetuletus. Hambapesu hommikuti ja eriti õhtuti on tähtis ja päeva jooksul regulaarsed toidukorrad ilma vahepealse näksimiseta on hammaste tervise hoidmise A ja O. Lisaks muidugi suhkruste jookide piiramine, mille kasulik mõju ulatub hammaste tervisest palju kaugemale, kehakaalu normaalsena hoidmise kaudu südame-veresoonkonnahaiguste, diabeedi, vähkkasvajate jm vältimiseni. Pärast söömist suhkruvaba nätsu närimine aitab suurematel lastel ja täiskasvanutel ka happerünnakut pidurdada ja on hammaste tervise hoidmise oluline vahend.

Tööstuse rahastatud (Wrigley Oral Healthcare Programme) kalkulatsioonist selgus, et kui kõik 12-aastased näriks pärast söömist või joomist suhkruvaba närimiskummi, väheneksid Ühendkuningriigis kulutused hambaravile 8,2 miljoni naela võrra, see võrduks 364 000 hambaarsti juures kontrollis käimisega. Tervishoiukulutused väheneksid 3,3 miljoni naela võrra, kui nätsu näritaks kaks korda päevas ja 8,2 miljoni naela võrra kolme korra puhul. Ühendkuningriigi rahvusliku tervisekindlustuse kulutused hammaste tervishoiule on 3,4 miljardit naela aastas. Kuna kalkulatsioon hõlmab ainult 12-aastaseid noori, siis kõikide vanusegruppide hõlmamisel oleks kulutuste vähenemine veel massiivsem.

Viimastel aastatel on Ühendkuningriigis kasvanud tervishoiutöötajate mure teismeliste ja noorte hammaste seisukorra pärast – just need näksimised, magusad joogid-kommid, elustiilivalikud on need, mis hammaste tervisele kurja teevad. Näts oleks hea lihtne ja kättesaadav ja vastuvõetav viis hambakaariesele väike kohendav müks anda.

Claxton L, et al. Oral health promotion: The economic benefits to the NHS of increased use of sugarfree gum in the UK. Br Dent J. 2016 Feb 12;220(3):121-7. doi: 10.1038/sj.bdj.2016.94. link

Rubriigid:hammaste tervis, koolilaps, teismeline

Sildid:, , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s