Sinu terve laps

Mis viga lennata, ku vanemad suled selga pannu (Häädemeeste)

Kuulmekilede šuntidega lastel võib vesi kõrva minna küll?

White_Grommet

Kuulmekile ja sellesse paigaldatud šunt

Korduvate keskkõrvapõletikega lastel tehakse mõnikord väike operatsioon, kus paigaldatakse kuulmekile sisse väike toruke, mida nimetatakse šunt või ventilatsioonitoru. Selle eesmärk on põletike korral vältida liigse põletikuvedeliku või mäda kogunemist keskkõrvaruumi. Põletikuline eritis on halb, sest surve korral tekitab see lihtsalt valu ja halvimal juhul võib ennast pressida keskkõrvast välja kas kuulmekile katki rebides (tavaliselt) või keskkõrva ümbritsevad luud purustades (haruldane). Šuntidega on võimalikul tekkival põletikulisel eritisel vaba väljapääs kontrollitud ava kaudu. Ajapikku tulevad ventilatsioonitorud kuulmekilede seest ise välja ja kuulmekile paraneb ise ära.

Enamus kirurge soovitab paari nädala jooksul pärast šuntide paigaldamise operatsiooni vältida vee kõrva sattumist, kasutades basseinis ujumismütsi või duši all käies kõrvatroppe, kuid pärast seda perioodi ei ole arstid enam nii kindlad, kuidas edasi talitada.

2016. aastal otsiti üles ja võeti kokku kõik seda küsimust uurinud teadustööd, et välja selgitada, kuidas siis käituma peaks. Selgus, et väga palju seda teemat kahjuks uuritud ei olegi. Kokku leiti ainult kaks erinevat uuringut kokku 413 lapsega vanuses 3 kuud kuni 12 aastat. Nende käigus kogutud tõenduse kvaliteeti hinnati madalaks ja väga madalaks.

Selgus, et kõrvatroppide kandmise efekt on väga väike. Ühe kõrvaeritisega kulgeva põletiku ära hoidmiseks peaks laps kõrvu kuivana hoidma peaaegu kolm aastat. Võib olla tõesti, et ujumise ja pea vee alla panemise vältimine ei oma mõju kõrvapõletike tekkele, aga see on päris ebakindel. Mõned kõrvapõletikud tekivad šuntidega lastel nagunii ja mõned tekivad nendel, kellel on kõrvad kuivana hoitud ja mõned tekivad nendel, kes suvaliselt vett kõrva lasevad. Kolm aastat üht või teist käitumist toob nende kahe grupi vahele ühe haigusepisoodi suuruse erinevuse.

Käesoleva uuringu autorid arvavad, et kui šuntide operatsioonist taastumine on lõppenud (võtab paar nädalat aega), pole rohkem mõtet rutiinselt vee kõrva sattumist vältida, kuna vältimisest saadav tegelik kasu on piiratud, samas võib see kaasa tuua lisakulutusi, ebamugavust ja ärevust.

Muidugi oleks parem, kui lapsed üldse keskkõrvapõletikku põdema ei peaks. Selleks toitke oma imikuid rinnaga, hoidke haigetest inimestest ja rahvarohketest kohtadest haiguste perioodil eemale, peske käsi ja õpetage ka lapsed seda tegema, nohu korral kasutage nohurohtu, ärge suitsetage (ka mitte lapsest eemal või õues) ja vaktsineerige lapsi pneumokoki vastu.

Moualed D, Masterson L, Kumar S, Donnelly N. Water precautions for prevention of infection in children with ventilation tubes (grommets). Cochrane Database Syst Rev. 2016 Jan 27;1:CD010375. doi: 10.1002/14651858.CD010375.pub2link

Rubriigid:kõrva-nina-kurguhaigused, koolieelik

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s